banner39

Selanikli Müslümanların cami özlemi

Selanik'te Osmanlı'dan kalan çok sayıda tarihi camiden hiçbir ibadete açık olmadığı için Müslümanlar cuma ve bayram günleri mescidlerde namaz kılıyor

Avrupa 23.10.2013, 16:59 23.10.2013, 16:59
Selanikli Müslümanların cami özlemi

Yunanistan'ın büyük şehirlerinden Selanik'te yaşayan Müslümanlar ibadete açık cami bulunmaması nedeniyle sadece cemaatle kılınabilen Cuma ve bayram namazlarını mescitlerde kılmak zorunda kalıyor. Şehirdeki Müslümanların öncelikli isteği kendilerine bir cami tesis edilmesi.

İslam Aleminde coşkuyla yaşanan Kurban Bayramı, bu yıl da Selanik'te yaşayan Müslümanlar için biraz buruk geçti. Yaklaşık 500 yıl Osmanlı hakimiyetinde bulunan şehirde bayram namazını kılmak için ibadete açık bir cami bulunmaması nedeniyle Müslümanlar namazlarını dernek mescidinde kıldılar.

Bayram sabahı Selanikli Türkler bayram namazlarını kılmak üzere Makedonya-Trakya Müslümanları Eğitim ve Kültür Derneği'nde buluştu. Türkiye'den gelen din görevlilerinin imamete geçtiği bayram namazı, derneğin mescidinde kılındı.

Buradaki Türklerin dileği bir dahaki bayram namazını kendileri için tesis edilecek bir camide kılabilmek.

OSMANLI CAMİLERİNİN KAPISI KİLİTLİ

Selanik'te Osmanlı döneminden kalan birçok cami bulunsa da bunların hiçbiri ibadete açık değil. Osmanlı mirası Alaca İmaret Camii ilk kez geçen Ramazan bayramında kapılarını bir namazlık açmıştı. Kurban Bayramında ise Selanikli Müslümanların bayram namazını Alaca İmaret Camii'nde kılma talebi reddedilince ibadet, Makedonya-Trakya Müslümanları Eğitim ve Kültür Derneği mescidinde eda edildi.

Türklerin birçoğu Batı Trakya'dan yıllar önce göç ederek Selanik'e yerleşmişler. Onlardan biri olan Selanikli dede, "Ben 55 senedir burada Selanik'te yaşıyorum. Torunlarım var, torunlarımın torunları var. Buranın artık yerlisi gibi olduk. Ben İskeçeliyim, orada doğdum ama 55 senedir burada Selanik'teyim. Burada ev yer edindik. Çoluk çocuk torunlar var, memnunuz." dedi.

"BAYRAM SELANİK'TE BAMBAŞKA"

Türkiye'den gelen din görevlileri de Kurban Bayramı'nı Selanik'te yaşayan Müslümanlarla kutlamanın sevincini taşıyordu. Din görevlisi Seyfeddin Öztürk; Diyanet İşleri Başkanlığı'nın organizasyonunda bu sene 20 tane kurban kesildi.  Diyanet'in göndermiş olduğu kurbanları kesmek, burada Müslüman kardeşlerimizle kucaklaşmak için geldik. Dün geldim. Gördüğüm tablo beni çok mutlu etti." dedi.

Namazda bulunan Selanik Başkonsolosu Tuğrul Biltekin, "Balkanlarda bayramı yaşamak, bayramlarda İslam'ı, Müslümanlığı yaşamak ayrı bir duygu. Bunu ecdadımızın geçtiği topraklarda yaşamak ise bambaşka bir duygu. Duygulanmamak mümkün değil. Gördünüz cemaatin gözlerindeki mutluluğu." dedi.

 

CAMİ İÇİN DE DUA ETTİLER

Selanik'teki bayramlar büyük bir coşkuyla kutlanıyor ancak bu coşkuyu gölgeleyen sıkıntılar da var. Buradaki Müslümanların dileği bir sonraki bayram namazını kendileri için tesis edilecek bir camide kılabilmek.

Asırlardır Selanik topraklarında yaşayan ve birlikteliklerini bozmadan, geleneklerine bağlı bir şekilde bayramlarını kutlayan Türkler, diğer Müslüman kardeşleriyle birlikte kendilerine tahsis edilecek bir camide gönül huzuruyla ibadet edebilecekleri günlerin gelmesi için de dua ettiler.

Kaynak: Kuzey Haber Ajansı

banner53
Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?