banner39

Selanik'te bayram namazı için cami tahsisi

Selanik'te müze olarak kullanılan Yeni Cami'de geçtiğimiz günlerde izinli olarak kılınan namazdan sonra Alaca İmaret Camii'nin de bayram namazı için tahsisi gündemde

Avrupa 08.04.2013, 14:33 08.04.2013, 14:43
Selanik'te bayram namazı için cami tahsisi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Selanik'te Osmanlı'dan kalan ve şimdilerde müze olarak kullanılan Alaca İmaret Camii'nin 8 Ağustos'ta Bayram namazı için Müslümanlara tahsis edileceği konuşuluyor.

Geçtiğimiz günlerde Selanik'e giden Gümülcine Medrese-i Hayriye talebeleri özel izinle Yeni Cami'de namaz kılmıştı. Böylece Yeni Cami'de 90 yıl sonra namaz kılınmıştı. Azınlıkça Online'da yer alan habere göre Yeni Camii'de olduğu gibi, Alaca İmaret Camii de devamlı şekilde cami olarak faaliyet göstermeyecek fakat, Selanik Belediye Başkanı Yannis Butaris, "bu camileri arada bir ibadet için tahsis etmeye karşı değilim" diyor.

Eski Osmanlı eserlerini, duruma göre, ara sıra Selanik'te yaşayan veya şehri ziyaret eden Müslümanların ibadet ihtiyaçlarını gidermeleri için tahsis edilmesine Patrik Bartholomeos'un da rıza gösterdiği belirtiliyor. Ortodoks Kilisesi Patriği'nin muhataplarına "Türkler bize Sümela Manastırı'nı ve tahrip olmuş olsa bile başka Hristiyan kiliselerini ayin için verirken, bizim onlara bir şey vermememiz şık olmaz" dediği söyleniyor.

MÜSLÜMAN MEZARLIĞI DA YAPILACAK

İşin dinî boyutunun yanında, Selanik Belediye Başkanı Butaris'in girişimleri yine kendisinin "Selanik'in büyük bir tarihsel çeyize sahip olduğu ve bu çeyizi turistik ürün olarak, özellikle de şehirle asırlar öncesine dayanan bağları olan Türkler ve Yahudiler gibi halklara satmak gerektiği" tezinden kaynaklanıyor.

Şehrin turistik kuruluşlarının yanısıra Türkiye'den Selanik'e turist akışını arttırmak amacıyla faaliyetlerde bulunan Eyalet Başkanı Apostolos Tzitzikostas da bu girişimlere destek veriyor. Selanik'in batısına Müslüman mezarlığı inşası talebi de bu çerçeve ve mantıkla yerine getirilmeye çalışılıyor. Mezarlık için Nea Efkarpia bölgesinde Hristiyan mezarlığı yanında bir alan bulundu ve dernek başkanı Osman İsmailoğlu'na göre konu kısa sürede nihai çözüme kavuşturulacak.

Selanik Belediye Başkanı Butaris, Yeni Cami'de kılınan namazla ilgili görüşlerini, Kathimerini gazetesi için kaleme aldığı ve Azınlıkça gazetesi tarafından Türkçeye de tercüme edilen yazısında şöyle ifade ediyor:

"Medrese öğrencilerinin yapmış olduğu ziyaret Selanik ve hatta ülke sınırlarını aşmaktadır. Çünkü sadece Müslüman hemşehrilerimize değil, çoğunluğu Müslüman nüfusa sahip devletlerin toplumlarına –ve özellikle de Türkiye ve Mısır gibi uzun Hristiyan ve hatta Yunan-Ortodoks geleneğine sahip ülkelere de– yönelik bir saygı ve dinî toleransın açık göstergesidir. Bu açıdan, Yeni Camii'ye yapılan ziyaret Yunanistan devletinin Ortodoks Hristiyanlığının azınlık olduğu devletlerde mütekabiliyet aracılığıyla Ortodoks Hristiyanlığına yönelik saygı, koruma ve öne çıkarma politikasını güçlendirmektedir.

Selanik Belediye Başkanı olarak hükümetin ülkedeki Osmanlı mirasını ve dünyanın en büyük tek tanrılı dinlerinden olan İslam'a yönelik hakiki saygıyı öne çıkarma politikasını desteklemeye kararlıyım. Çünkü bu destek, gerek milli çıkarlara, gerekse de Selanik şehrinin çıkarlarına hizmet etmektedir."

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?