banner39

Selanik'te yönetimin seçtiği imama protesto

Yunanistan'daki Müslümanlar, Selanik Yeni Cami'de hükümetin seçtiği imamı protesto edince bayram namazını 3 kişi kıldı

Avrupa 08.08.2013, 15:04 08.08.2013, 20:50
Selanik'te yönetimin seçtiği imama protesto

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Selanik Yeni Cami'de 90 yıl sonra ilk bayram namazı üç kişi ile kılındı.

Yunanistan'ın ikinci büyük kenti Selanik'te 90 yıl sonra ilk kez bir Osmanlı camisinde kılınan sabah ve bayram namazlarına katılım olmadı.

Tarihi Yeni Cami'de (Hamidiye-1902) 'imam krizi' gölgesinde kılınan bayram namazında Milli Eğitim ve Din İşleri Bakanlığı'nın talebi doğrultusunda İskeçe atanmış müftülüğü tarafından gönderilen imam, müezzinin ve bir cemaat olmak üzere toplam üç kişi saf tuttu.

Selanik'te yaşayan Müslümanlar tarafından kurulan Makedonya-Trakya Müslümanların Eğitim ve Kültür Derneği, Selanik yerine İskeçe'den gönderilen imamı camiyi boş bırakarak protesto etti.

Din İşleri Bakanlığının bayram namazı kıldırmaları için Selanik'e gönderdiği İskeçeli iki din adamının isimlerinin, kısa süre önce parlamentoda onaylanan 240 İmam Yasası uyarınca Batı Trakya'daki camilere imam ya da devlet okullarına din öğretmeni olarak görevlendirilmesi kararlaştırılan ilk 80 kişinin arasında yer aldığı öğrenildi.

ATİNA'DA MÜSLÜMANLAR STATTA NAMAZ KILMAK ZORUNDA KALDI 

Yunanistan'ın başkenti Atina'da ise Müslümanlar bayram namazını, kentte cami bulunmadığı için kendilerine tahsis edilen Barış ve Dostluk Stadı'nda (SEF) kıldı.

Saat 09:30'da başlayan namaza çocuklarıyla gelen Müslümanlar, bayram vaazlarını dinledi. Topluca kılınan bayram namazlarının, Müslümanlar için birlik ve beraberliğin göstergesi olduğu anlatılan vaazda ayrıca, Ortadoğu'da barışın hakim olması için dua edildi. Kılınan namazın ardından cemaat birbiriyle bayramlaştı.

banner53
Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?