banner39

Sera gazları, buzul çağını 50 bin yıl erteledi

Bilim adamları, dünyanın güneş etrafındaki yörüngesinde, şu an bulunduğu konumun bir buzul çağının başlaması için uygun olduğunu, fakat atmosferdeki sera gazları nedeniyle bunun 50 bin yıl ertelenmiş olabileceği görüşünde...

Avrupa 25.04.2016, 13:38 25.04.2016, 14:22
Sera gazları, buzul çağını 50 bin yıl erteledi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İklim değişikliği ve küresel ısınma, günümüzde dünyada en çok kaygı uyandıran konulardan olsa da bu olgular aslında bir buzul çağını önlemiş olabilir. Bilim adamları, atmosfere salınan sera gazları nedeniyle bir sonraki buzul çağının yaklaşık 50 bin yıl ertelenmiş olabileceğini düşünüyor

Nature dergisinin haberine göre, Postdam Enstitüsünden Andrey Ganopolski, "Teorik olarak bir sonraki buzul çağı, çok daha sonra olabilir. Ancak bunun 50 bin yıl sonra mı, 100 bin yıl sonra mı başlayacağını tartışmanın pratikte bir önemi yok" dedi.

"DOĞAL OLAYLARI GECİKTİRİYORUZ"

Asıl önemli noktanın, insanların doğal olayların gerçekleşme zamanını değiştirmedeki gücü olduğunu vurgulayan Ganopolski, "Önemli olan şu ki, bu durum artık jeolojik bir gücümüz olduğunun bir örneği. Olayların doğal sırasında on binlerce yıllık değişiklikler yapabiliyoruz" diye konuştu.

Dünyanın, geçtiğimiz iki buçuk milyon yıl boyunca buzul çağları ve sıcak dönemlerden oluşan bir döngünün içinde bulunduğu belirtiliyor. Bu döneme Kuaterner (Dördüncü) Dönem adı veriliyor.

Yaklaşık 12 bin yıl önce gerçekleşen son buzul çağında Kuzey Amerika, Kuzey Avrupa, Rusya ve Asya'nın buzullar altında kaldığı ifade ediliyor.

 

banner53
Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?