banner39

Siemens'e yarım Milyar Avro ceza

Alman teknoloji devi Siemens, önceden birlikte nükleer santral işlettiği Fransız ortağı Areva’ya yarım Milyar Avro geri ödemeye mahkum edildi

Avrupa 20.05.2011, 16:51 20.05.2011, 16:51
Siemens'e yarım Milyar Avro ceza

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Uluslararası Uzlaşma Mahkemesi tarafından Siemens, nükleer enerji sektöründe önceden birlikte çalıştığı Fransız Areva şirketine yarım Milyar Avro’yu geri ödemeye mahkum edildi. Dün akşam bir açıklama yapan holding yetkilileri Siemens’in Areve NP ile joint-ventura antlaşmasına uygun olarak öngörülen yükümlülüklerini yerine getirmediğini bildirdi. Bu yüzden Siemens, Areva’ya faizlerini de ekleyerek 648 Milyon Avro geri ödeme yapacak.

Şimdiye kadar Siemens, bilirkişi raporuyla belirlendiğine göre Areva’dan ortaklık sermayesinin üçte biri olan 1,6 Milyar Avro almış. Mahkemenin verdiği karara göre Siemens bunun bir kısmını Haziran sonuna kadar ödeyecek.

Önceki yaptıkları antlaşmaya göre her iki holding de ortaklıkları bittikten sonra 8 yıl boyunca birbirlerine rekabet yapmayacaktı. Ancak uzlaşma mahkemesi geri ödeme kararıyla birlikte bu süreyi de 4 yıla indirdi.

Rekabet konusunda AB’nin ayrıca bir karar vermesi bekleniyor. 2009 Nisan ayında Siemens’in Fransızlarla ortaklıktan vazgeçtiğini açıklaması üzerine Areva Uluslararası Uzlaşma Mahkemesine başvurmuştu. Siemens, nükleer reaktörlerin inşaasını Rus şirketi Rosatom’la birlikte yapacağını duyurmuştu. Siemens’in o zamanki şefi Peter Löscher, 2030 yılına kadar Ruslarla birlikte dünya çapında 400 yeni nükleer reaktör inşaa edeceklerini, bunun için 1 Trilyon Avro yatırım yapacaklarını açıklamıştı.

banner53
Yorumlar (0)
20
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?