Sığınmacılar İsveç'e doğru yola çıktı

Danimarka'ya üç günde giriş yapan üç bin sığınmacı İsveç, Norveç ve Finlandiya'ya doğru yola devam ettikleri bildirildi

Avrupa 10.09.2015, 10:16 10.09.2015, 12:03
Sığınmacılar İsveç'e doğru yola çıktı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Danimarka polisi, Almanya sınırına yakın bölgelerde tuttuğu sığınmacıların dün gece itibarıyla başkent Kopenhag'a gitmesine izin verdi. Sığınmacılar yardımsever vatandaşların araçlarıyla Kopenhag'a gitmeye başlarken, buradan yarım saat mesafede bulunan İsveç'in Malmö kentine geçiş yapıyor.

Almanya'nın Puttgarden şehrinden dün feribotla Danimarka'nın Rödby limanına gelen ve feribot içindeki trenden inmeyi reddeden yaklaşık 250 sığınmacı, 20 saat süren ikna çabaları sonucunda kendilerini bekleyen sivil araçlarla bindi ve başkent Kopenhag'a gitmeye başladı. Polisin müdahale etmediği grup önce Kopenhag Garı'na buradan da yardımseverlerin temin ettiği tren biletleri sayesinde İsveç'in Malmö kentine geçiyor.

Danimarka Başbakanı Lars Lökke Rasmussen, 3 günde en az 3 bin sığınmacının ülkelerine ulaştığını belirtti. Bunlardan en az 500'ünün kaçak yollardan İsveç'e, bir bölümünün de Norveç ve Finlandiya'ya geçtiği tahmin ediliyor. Hala Danimarka'da bulunan sığınmacıların büyük bir bölümünün de yine İsveç'e geçmesi bekleniyor.

Danimarka'da, 3 günün sonunda sığınmacıların kademeli olarak başkent Kopenhag'a gitmesine izin verildi.

Lolland-Falster polisinden yapılan açıklamada, Danimarka kanunlarına göre hiç kimsenin 3 günden fazla alıkonulamayacağını ve bu sürenin 300 sığınmacı için perşembe sabahı 07.00'de dolacağı için sığınmacıların dilerlerse kendilerine yardımcı olmak için bekleyen sivillerin araçlarıyla başkent Kopenhag'a gitmesine izin verileceği belirtildi.

Bu arada, Kraliyet Polisi'inden Jens Henrik Höjbjerg, çarşamba akşamı düzenlediği basın toplantısında, Danimarka Yabancılar Kanunları'na göre hiçbir sığınmacıyı 3 günden fazla tutamayacaklarını ve bu sürenin dolmasıyla dileyenlerin başka ülkelere gitmesine izin verileceğini ifade etti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?