banner15

Sığınmacılar, uluslararası zirvede ele alınacak

En çok sığınmacıya ev sahipliği yapan kentlerin başında gelen Şanlıurfa'da, UCLG-MEWA tarafından, sığınmacı konusunun ele alınacağı ve 4 gün sürecek Uluslararası Göç Yönetimi Zirvesi düzenlenecek

Sığınmacılar, uluslararası zirvede ele alınacak

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA) tarafından, Türkiye'de en çok sığınmacıya ev sahipliği yapan kentlerden Şanlıurfa'da düzenlenecek "Uluslararası Göç Yönetimi Zirvesi"ne ilgili ülkelerden üst düzey katılım bekleniyor.

Yarın başlayacak ve 4 gün sürecek programa yerli ve yabancı ilgili ve yetkililer katılacak.

Lübnan, Filistin, Ürdün ve Suriye'den bakan ve bürokratların yer alacağı, Türkiye'den de üst düzey katılımın beklendiği zirvede, Türkiye'deki kamu kuruluşları, yerel yönetimler ve göç üzerine çalışmalar yapan sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri de bulunacak.

Zirvenin ilk gününde "Göç Yönetiminde Yerel Düzeyde Koordinasyonu Güçlendirme Çalıştayı" ve "UCLG-MEWA Yönetim Kurulu Konsey Ortak Toplantısı" düzenlenecek.

Zirvenin ikinci gününde de Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkan Vekili (AFAD) Mehmet Halis Bilden, "Suriye Krizi Işığında Türkiye'nin Göç Yönetim Deneyimi" konulu konuşma yapacak.

Katılımcılar, zirvede, "Yeni Kentsel Gündem Kapsamında MEWA Bölgesinde Mülteciler", "Göç Politikaları ve Suriye Krizi" ile "Göç Yönetiminde Yerel Yönetim-Kamu-Sivil Toplum Ortaklığı" başlıklı konuları ele alacak.

Programın üçüncü gününde ise çeşitli üniversiteden akademisyen ve uzmanlar, "Suriye Krizi, Göç, Göçmen ve Mülteciler" konularıyla ilgili sunum yapacak.

Zirve kapsamında konuklar, tarihi ve turistik mekanları gezecek, sığınmacıların kaldığı tesisler ile Suriyeli miniklerin eğitim gördüğü okulları ziyaret edecek.

Güncelleme Tarihi: 06 Kasım 2016, 15:01
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35