banner39

banner35

Silahları tanıtan gazetecilere serbest nasıl ve nerede kullanılacaklarını yazanlara yasak

Geçen hafta Londra'da düzenlenen silah fuarına alınmayan MEE muhabiri Ian Cobain, Clarion Events Ltd adlı bir şirket olan organizatörlerin, bu silahların nasıl alınıp satıldığı hakkında yazmak isteyen gazetecileri kabul ettiklerini ancak nasıl kullanıldıklarını da rapor edenlere pek de hoş bakmadıklarını söyledi.

Avrupa 15.09.2019, 13:53
Silahları tanıtan gazetecilere serbest nasıl ve nerede kullanılacaklarını yazanlara yasak

10 Eylül Salı günü, Doğu Londra’daki 100 dönümlük bir konferans merkezinde düzenlenen silah fuarına Middle East Eye (MEE) muhabirinin girişi yasaklandı.

Özel kıyafetler içinde olağanüstü sayıda şık, orta yaşlı iş adamı, (çok) ara sıra genç kadın ve askeri üniformalı bir dizi erkek vardı fuarda. İngiltere'den gelen askerler, Almanya'dan havacılar, ABD'den denizciler, Fransa ve Bangladeş'ten yetkililer.

İğrenç bir ilişki

Avrupa’nın en büyük silah fuarı olan ve her iki yılda bir Londra’da düzenlenen İngiltere’nin hükümet destekli bir etkinliği olan Savunma ve Güvenlik Ekipmanları Uluslararası 2019’a (DSEI) katılıyorlardı. 

Katılmak için İngiliz hükümetinin davet ettiği 68 ülkeden heyetler vardı. Bahreyn, Bangladeş, Kolombiya, Mısır, İsrail, Pakistan, Suudi Arabistan ve Özbekistan: İngiliz hükümetinin kendi insan hakları izleme listesinde yer alan sekiz hükümetten temsilciyi içeriyorlardı .

Yemen'i bombalamaya devam eden Suudi Arabistan liderliğindeki koalisyonun üyeleri hazır bulundu. Silah ticaretine karşı bir kampanya yapan silah fuarının misafir listesi, “despotların, diktatörlerin ve insan hakları ihlallerinin kimlerinin kim olduğunu” okuyor.

Fakat bu insanlar hoş karşılanırken MEE muhabiri içeri alınmadı.

İstenmeyen adam!

Ian Cobain, "Olayı bildirmek isteyen gazeteciler için DSEI yayınlandı: Ağustos başında başvurdum. Geçen hafta hiçbir şey duymadım, kayıt ofisine başvurdum ve birkaç dakika sonra “güvenlik ekibinden” bir e-posta aldım: “Başvurunuzu inceledikten sonra bir gazeteci / editör / yapım ekibi üyesi olduğunuzu tespit edemiyoruz. ilgili bir alanda. ” cevabı aldım diyor.

Cevap olarak, 35 yıldan fazla bir süredir gazeteci olduğumu, altı savaşa tanıklık yaptığımı ve Kuzey İrlanda, Suudi Arabistan, Kuveyt, Bahreyn ve Bosna'daki İngiliz ordusunun üyeleriyle birlikte çalıştığımı belirttim. Dahası, Orta Doğu Gözü için çalışıyorum. İşim ne kadar daha alakalı olabilir?

Bu sürpriz bir şey olarak geldi. Açıkça bir güvenlik tehdidi değilim ve MEE geçmişte DSEI'ye katıldı. Daha önce kariyerimde, başka gazetecilerin kabul edildiği bir etkinliğe katılmam yasaklanmamıştı. Yalnız değildim: Özel gözcü ve hiciv dergisi Private Eye gazetecisi Solomon Hughes'a kendisinin de bir kişi olmadığını söyledi .


Ulusal Gazeteciler Birliği, DSEI'ye protesto etmek için yazdı. Uluslararası serbest konuşma grubu olan Sansür İndeksi, Avrupa Konseyi’ni bilgilendirdiğini söylemek için benimle temasa geçti; Konsey , Hughes'un ve kendimin yasaklanmasını “medya özgürlüğü üzerinde ürpertici bir etki” olarak kınayan bir uyarı yayınladı .

İngiliz hükümetinden bir cevap istedi.

Abu Dabi Ulusal Sergi Şirketi'ne ait olan konferans merkezinin içinde 1.600'den fazla silah ve savunma şirketinin temsilcileri vardı . Sergilenen tanklar, füzeler, tüfekler ve helikopterler vardı. Terkedilmiş iskelede ayakta kalanlar birkaç savaş gemisiydi.

Silahları tanıtan gazetecilere serbest nasıl ve nerede kullanılacaklarını yazanlara yasak

Başka bir deyişle, Clarion Events Ltd adlı bir şirket olan organizatörler, bu silahların nasıl alınıp satıldığı hakkında yazmak isteyen gazetecileri kabul edecekler. Ancak nasıl kullanıldıklarını da rapor edenlere pek de hoş bakmıyorlar.

Kaynak: MEE

Yorumlar (0)
14
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?