banner39

Sinan Özdemir saldırının arka planını anlatıyor

Saldırıları Abdesselam'ın yakalanmasına bağlamaya çalışanlar olsa da bu şiddette iki saldırının 3 günde organize edilmesi mümkün görünmüyor

Avrupa 23.03.2016, 10:27 23.03.2016, 10:27
Sinan Özdemir saldırının arka planını anlatıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Belçika'nın başkenti Brüksel'de dün havalimanında ve metroda üç saldırı düzenlendi. Saldırıları IŞİD üstlendi.

Dünya Bülteni analiz yazarlarından Sinan Özdemir, saldırıların arka planını yazdı. Özdemir’e göre IŞİD'in Brüksel saldırılarını üstlenmesi kimseleri şaşırtmadı. Saldırıları Abdesselam'ın yakalanmasına bağlamaya çalışanlar olsa da bu şiddette iki saldırının 3 günde organize edilmesi mümkün görünmüyor.

Örgüt içinde herhangi bir önemi kalmamış olan Abdesselam'ın yakalanmasına harcanan zaman veya medyanın desteğiyle çıkarılan gürültü yakalandıktan sonra Belçika makamlarıyla işbirliği içinde olduğu (Fransa'ya iade edilmemesi karşılığında) iddiası (avukatının açıklaması) bu noktada anlamını yitiriyor. Dört ay süren kovalamacanın sonunda ilk bakılan yerde ortaya çıkması ciddi istihbarat problemlerinin yaşandığını doğruluyor.

Saldırılar ilk bakışta Belçika'nın Suriye'de oynadığı role cevaben gerçekleştirildiğini düşünmek mümkün. Ancak tamamen bu sebebe bağlamak yanıltıcı olabilir. Örneğin IŞİD'in tehdit ettiği ülkeler arasında Polonya da bulunuyor.

SİNAN ÖZDEMİR'İN ANALİZİ İÇİN TIKLAYINIZ

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?