banner39

Sınırdaki çite Yunanistan'da protesto

Türkiye-Yunanistan sınırına Yunan hükümeti tarafından kaçak göçmenlere karşı örülen çelik çitler Evros'ta protesto edildi

Avrupa 11.05.2015, 10:15 11.05.2015, 11:37
Sınırdaki çite Yunanistan'da protesto

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Yunanistan ile Türkiye sınırı arasında yasadışı göçü önlemek amacıyla inşa edilen çelik çitin yıkılması amacıyla bazı gruplar tarafından eylem düzenlendi.
 
Azinlikca.net'in haberine göre Atina, Selanik, Gümülcine ve Dedeağaç’tan eylemcilerin katıldığı protesto gösterisi 9 Mayıs Cumartesi günü saat 14:30’da Evros ilinin Kastanies sınır bölgesinde düzenlendi. Göstericiler ikinci bir protesto eylemini ise aynı gün akşam 17:00’de Kumçiftlik’te (Orestiada) düzenledi.

Çoğunluğu 30 yaş altında olan yaklaşık 90 kadar genç erkek ve kadın gösterici Kastanies köyünün merkezi yolunda barışçıl bir protesto gösterisi düzenledi. Çelik çitin yıkılmasını isteyen ve Trakya Dimokirtios Üniversitesi’nde öğrenim gören bir grup öğrenci, eylem hakkında Atina Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada “Gerek savaş gerekse de ekonomik nedenlerden dolayı ülkelerini terk etmek zorunda kalan insanları engellediği gerekçesiyle çelik çite karşı itiraz etmeye karar verdiklerini” dile getirdi.

Çelik çitin inşası 2012 yılı şubat ayında dönemin Yunanistan Vatandaşı Koruma ve Kamu Düzeni Bakanı Hristos Paputsis döneminde başlamıştı. Paputsis söz konusu projenin insan tacirlerini ve yasadışı göçü zorlaştıracak pratik ve sembolik öneme sahip olduğunu ve “Yunanistan’ın başı boş bir bağ olmadığı” mesajını verdiğini ifade etmişti.

Yorumlar (0)
25
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?