banner15

Sırbistan IMF'ye teslim oldu

Daha önce IMF ile olan 2,9 milyar avroluk anlaşmasının süresi Nisan'da dolan Sırbistan 1 milyar avroluk yeni bir anlaşma imzaladı

Sırbistan IMF'ye teslim oldu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Uluslararası Para Fonu (IMF), Sırbistan ile 1 milyar avro tutarında standby kredisi anlaşması yaptı. IMF, Avrupa'nın finansal borç krizinin Sırbistan'ın büyümesine zarar vereceği uyarısında da bulundu.

Sırp yetkililer, 18 aylık anlaşmanın fiyat istikrarını korumak, yabancı yatırımı çekmek, işsizlik oranının yüzde 20 olduğu ülkede istihdamı desteklemek için büyük önem taşıdığını, kesinlikle gerekli olmadığı sürece krediyi kullanmayacaklarını söylediler.

IMF'nin Sırbistan masası başkanı Albert Jaeger, Sırbistan'ın 2011 ve 2012 yılı için büyüme tahminlerinin daha önceki beklentilerin altında kaldığını, 2011 yılı için yüzde 3 olan büyüme oranının yüzde 2'ye ve 2012 yılı için yüzde 4,5 olan büyüme oranının ise yüzde 3'e gerilediğini söyledi.

''Sırbistan ekonomisi kademe kademe toparlanıyor. Aynı zamanda Avrupa ekonomisindeki büyüme ve ticaretin yavaşlaması belirtileri Sırp ekonomisinin görünümüne gölge düşürüyor'' diyen Jaeger, Sırp hükümetinin bu yıl bütçe açığının gayri safi yurtiçi hasılaya (GSYH) oranını yüzde 4,1'den yüzde 4,5'e çıkardığını ve 2012 yılı için bu oranı yüzde 4 olarak planladığını belirtti.

Sırbistan'ın istihdam piyasası dahil bir dizi sektörde reformlar yapmaya ihtiyacı olduğuna işaret eden Jaeger, ancak Sırp hükümetinin gelecek yıl yapılacak genel seçim nedeniyle reformları uygulamaya niyetli görünmediğini kaydetti.

Sırbistan Merkez Bankası Başkanı Dejan Soskic de, ''Anlaşma, hükümetin sorumlu bir politika izleyeceğinin işaretini veriyor. Bu kriz zamanında çok önemli'' dedi.

Sırbistan'ın daha önce IMF ile olan 2,9 milyar avroluk anlaşmasının süresi Nisan ayında dolmuştu. Sırp hükümeti bu anlaşma kapsamında 1,5 milyar avro kullanmıştı.

IMF'nin Sırbistan ile yaptığı 1 milyar avroluk son anlaşmanın IMF İcra Direktörleri Kurulu tarafından onaylanması gerekiyor.

Güncelleme Tarihi: 31 Ağustos 2011, 14:57
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35