Sırbistan polisinden sığınmacılara engel

Sırbistan-Hırvatistan sınırındaki polis barikatını aşıp Hırvatistan'a geçmek isteyen bir grup sığınmacıya Sırbistan polisi engel oldu

Avrupa 14.11.2016, 20:34 15.11.2016, 08:20
Sırbistan polisinden sığınmacılara engel

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Daha iyi bir yaşam umuduyla Batı Avrupa ülkelerine ulaşmak isteyen bir grup sığınmacı, Sırbistan-Hırvatistan sınırındaki polis barikatını aşıp Hırvatistan'a girmek istedi.

Çoğu Afganistan ve Pakistan uyruklu oldukları öğrenilen yaklaşık 120 sığınmacı, geceyi yol kenarında geçirdikten sonra bugün öğleden sonra Şid-Tovarnik Sınır Kapısı'nın bulunduğu bölgede, Hırvatistan'a geçmeyi denedi.

Polis barikatını aşmak isteyen sığınmacılar, ilk denemelerinde başarısız olunca bu kez civardaki tarım arazileri üzerinden Hırvatistan'a geçmek istedi. Sığınmacılara ikinci denemelerinde de Sırbistan polisi tarafından geçiş izni verilmedi.

Bu denemeler sırasında zaman zaman sığınmacılarla polis arasında arbede yaşandı.

Sınırı geçemeyen sığınmacılar, Sırbistan'ın Şid kentinden trenle başkent Belgrad'a geri gönderilmeye başlandı.

Afganistan uyruklu Ahmed, Belgrad'a iki hafta önce ulaştığını belirterek, "3 gün önce yürüyerek sınıra doğru yola çıktık. Dün geceyi soğukta, açık alanda geçirdik. Bugünkü çabamıza rağmen sınırı geçmemize izin verilmedi." dedi.

Sınırdaki polisin kendilerine vurduğunu söyleyen Ahmed, "Nereye gideceğimizi, ne yapacağımızı bilmiyoruz. Belgrad'a döndüğümüzde, yeniden Hırvatistan sınırına gelip gelmeyeceğimize karar vereceğiz." diye konuştu.

Bir başka Afganistan uyruklu sığınmacı Abdullah ise geceyi dışarda geçirdikleri dün gece bazılarının kendilerine yemek getirdiğini kaydederek, "Hava çok soğuk. Bizi soğuktan koruyacak battaniyemiz dahi yok." ifadesini kullandı.

Yaklaşık 120 kişilik sığınmacı grubu, cuma günü başkent Belgrad'dan sınıra doğru yürümeye başlamıştı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?