banner15

Sırbistan'da hedef AB üyeliği

Sırbistan Başbakanı Vucic ülkesinin AB üyeliğini hedeflediğini söyledi.

Sırbistan'da hedef AB üyeliği

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

AB Komisyonunun Komşuluk Politikası ve Genişleme Müzakerelerinden Sorumlu Üyesi Johannes Hahn, "Balkan ülke liderleri, AB bakış açısına sahip olunması noktasında hemfikir. Ülkeler birbirlerinin AB üyelik süreçlerini etkilememek durumundadır çünkü bölge ülkelerin geleceği her şekilde AB'dir." dedi.

Hahn, resmi temaslarda bulunmak üzere geldiği Sırbistan'ın başkenti Belgrad'da Başbakan Aleksandar Vucic ile bir araya geldi, Sırbistan Meclisi oturumuna katıldı.
Hükümet binasında düzenlenen basın toplantısında konuşan Hahn, Sırbistan ile ortak hedeflerinin ülkenin Avrupa Birliği (AB) üyeliği olduğunu belirterek, İngiltere'nin AB'den ayrılma kararının ardından düzenlenen Batı Balkanlar Zirvesi'nde AB liderlerinin genişleme politikasına devam kararı aldığını anımsattı.

Sırbistan'ın, AB ailesine katılmada son derece büyük destek gördüğünü aktaran Hahn, AB üyeliğinin hem ülkenin yatırım alanlarını genişleteceği hem de refahı artıracağına işaret etti.

Hahn, Balkan bölgesinde barışın gerekliliğini vurgulayarak, "Bölge ülke liderleri, AB bakış açısına sahip olunması noktasında hemfikir. Ülkeler birbirlerinin AB üyelik süreçlerini etkilememek durumundadır çünkü bölge ülkelerin geleceği her şekilde AB'dir." dedi.

Hahn, ekonomik ilişkilerin dışından AB'nin temel taşlarından olan barış, iyi ilişkiler ve bölgesel iş birliğinin önemine değinerek, "AB, Balkanların refahına önem vermektedir." değerlendirmesinde bulundu.

Sırbistan'ın, Hırvatistan ve Kosova ile olan ilişkilerine ilişkin Hahn, "Hırvatistan Meclisi, Sırbistan'ın AB üyeliğini destekleyeceği yönünde oy kullanmıştı. Umuyorum, bu durum gelecek yeni hükümetle de devam edecektir. Bölgede var olan sorunların farkındayız. AB olarak bu ikili sorunların üstesinden gelineceğine inanıyoruz." diye konuştu.

 

Güncelleme Tarihi: 10 Eylül 2016, 16:10
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35