banner39

Sırp general Kosova'da savaş suçu işledi

Belgrad'daki insan hakları merkezi, şu anda görev yapmakta olan Sırp Genel Kurmay Başkanı Dikoviç'in Kosova'da savaş suçu işlediğini bildirdi.

Avrupa 30.01.2015, 17:40 30.01.2015, 17:40
Sırp general Kosova'da savaş suçu işledi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Sırbistan'ın başkenti Belgrad'da çalışmalarını sürdüren 'İnsan Hakları Merkezi', Sırp Genel Kurmay Başkanı Lyubisa Dikoviç'in Kosova'da savaş suçu işlediğini bildirdi. İnsan hakları derneği tarafından yapılan açıklamada Dikoviç'in 1999'da Kosova'da Sırp Ordusuna mensup 37. motorlu komando tugayına Arnavut köylerinde katliam yapmalarını emrettiği belirtildi. Motorlu komandalor 4 köyde kitleler halinde Arnavutları katletmişler, bazılarını da köylerinden çıkarmışlar.

Motorlu Sırp komandoları bastıkları köylerden Arnavut kadın ve çocukları çıkararak komşu ülke Arnavutluk'a götürdüler, erkekleri ise öldürdüler. İnsan Hakları Merkezi, Belgrad Başsavcılığının konuyla ilgili olarak soruşturma başlatmasını taleb etti.

Belgrad'da AB, ABD ve birçok politik vakıf tarafından finanse edilen İnsan Hakları Merkezi'nin elinde, Dikoviç'in suçlu olduğunu ısbatlayacak çok miktarda askeri döküman ve tanık ifadeleri bulunuyor. İnsan Hakları Merkezi Müdürü Sandra Orloviç'in verdiği bilgiye göre Kosova'da köylerde katledilen Müslüman Arnavutlar toplu mezarlara gömüldü. Orloviç, öldürülen Arnavutlardan 52'sinin Sırbistan'ın güneyindeki Raska şehrine yakın bir yerde bulunarak çıkarıldıklarını bildirdi.

Üç yıl önce yine İnsan Hakları Merkezi tarafından General Dikoviç, katliam yapmakla suçlanmıştı, ancak şimdiki kadar çok belge bulunmuyordu. Dikoviç o zaman bu suçlamalara karşı dava açmış, mahkemenin sonucu kamuoyuna açıklanmamıştı.

banner53
Yorumlar (0)
12
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü