banner39

Sırplar BAE'den milyarlık yardım almak istiyor

IMF yardımları dondurulan Sırbistan, Birleşik Arap Emirliklerinden 2-3 milyar Dolar kredi almak istiyor.

Avrupa 13.09.2013, 11:54 13.09.2013, 11:54
Sırplar BAE'den milyarlık yardım almak istiyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Sırp Başbakan Yardımcısı Aleksandar Vuciç, bir televizyon programında, kısa bir süre önce 'arkadaşı' Şeyh Muhammed bin Zayed'le görüştüğünü ve çok düşük faizle 20-30 yılda ödenmek üzere 2-3 milyar Dolar almak istediğini belirttiğini söyledi. Vuciç bu parayla devlet borçlarının ödeneceğini ifade ederken, BAE veliaht prensi Bin Zayed'in ne cevap verdiğini bildirmedi.

Bir süre önce harcamalar konusunda verdiği sözü yerine getirmediği gerekçesiyle IMF tarafından Sırbistan'a yapılan yardımlar dondurulmuştu. Sırbistan ile IMF arasındaki görüşmelere aracılık etmesi için Sırp hükümeti tarafından eski IMF Başkanı Dominique Strauss-Kahn görevlendirildi.

BAE, bu yıl daha önce de Sırbistan'a tarım sektöründe yatırım yapması için 400 milyon Avro kredi vermişti. Geçen ay 'Etihad' Hava Yolu şirketi, yüzde 49'luk bir payla Sırp Hava Yolu şirketi 'Jat Airways'e ortak oldu.

Sırp ekonomisinin bu yıl yüzde 2,5 oranında büyümesi bekleniyor, ancak yerli üretim açığının da yüzde 4,7 oranında artacağı tahmin ediliyor.

Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?