banner39

Sisi Londra'da

Mısır'ın darbeyle gelen cumhurbaşkanı Sisi'nin İngiltere Başbakanı Cameron'la yapacağı görüşme bina önünde protesto edilecek

Avrupa 05.11.2015, 13:26 05.11.2015, 13:26
Sisi Londra'da

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi'nin İngiltere ziyareti, protesto gösterileri ile İngiltere ve Şarm El Şeyh arasında yapılan karşılıklı uçuşların askıya alınma kararının gölgesinde başladı.

Resmi davetle geldiği İngiltere'de Başbakan David Cameron'la bugün Başbakanlık binasında bir araya gelmesi beklenen Mısır Cumhurbaşkanı Es-Sisi'yi, davetin iptali yönünde çağrıda bulunan insan hakları örgütleri, aktivistler, İngiltere'de yaşayan Mısır vatandaşları bina önünde toplanarak ziyaret karşıtı gösteri yapacak.

Cameron-Sisi görüşmesinde, İngiltere'nin Şarm El Şeyh'den yapılan karşılıklı uçuşları askıya alması konusunun da gündeme gelmesi bekleniyor. İngiltere Başbakanlığı dün akşam, geçen hafta sonu Sina yarımadasında düşen ve Şarm El Şeyh - St. Petersburg seferini yapan Rus yolcu uçağının bomba nedeniyle düşmüş olabileceğini bildirmiş ve güvenlik nedeniyle Şarm El Şeyh'ten yapılan karşılıklı uçuşları askıya almıştı.

İngiliz hükümeti, Sisi yönetimini IŞİD ve aşırılıkla mücadelenin yanı sıra ticaret ve turizm konularında işbirliği yapmak için de önemli görüyor. Özellikle iktidardaki Muhafazakar Parti'nin milletvekilleri, terör ve aşırılıkla mücadele ile bölgesel istikrar için Mısırla işbirliği yapılmasının gerekliliğini savunuyor.

İngiliz hükümetinin Sisi yönetimiyle 85 milyon sterlinlik silah ticareti anlaşması bulunduğu ve yılda yaklaşık 1 milyon İngiliz turistin Mısır'ı ziyaret ettiği biliniyor.

Bu arada İngiltere Sisi rejiminin darbeyle göreve gelmesinin ardından Müslüman Kardeşler'in (İhvan) İngiltere'deki faaliyetleriyle ilgili olarak Cameron'ın talimatıyla soruşturma başlatılmıştı. Uzun süredir açıklanması ertelenen soruşturma raporunda, hükümetin İhvan'ın İngiltere'de yasa dışı hiçbir aktivitesini tespit edilemediği ve bundan dolayı raporun açıklanmasının ertelendiği basına yansımıştı.

İngiliz hükümetinin Sisi'ye resmi davette bulunmasının, Mısır mahkemesinin Muhammed Mursi'yi 17 Haziran'da yeniden idama mahkum etmesinin hemen ardından gelmesi tepki çekmişti. İngiliz hükümetinin geçen yaz Sisi'yi davet etmesinin ardından parlamentoda bu ziyaretin ve Mısır'daki durumunun tartışılması için verilen önergeye 51 parlamenter imza koymuştu.

İngiltere Başbakanı David Cameron'ın lideri olduğu Muhafazakar Parti'den hiçbir milletvekilinin önergeye imza atmaması dikkati çekerken, daha çok İşçi Partili ve İskoç Ulusal Partisi (SNP) milletvekilleri önergeye destek vermişti.

Geçen hafta da 55 politikacı, akademisyen ve aktivist, İngiltere Başbakanı David Cameron'a, Sisi'ye yaptığı resmi daveti geri çekmesi için açık mektup göndermişti.

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?