banner15

Slovakya, Müslümanları fişliyor

Slovakya Başbakanı, Paris'teki saldırların ardından ülkede ikamet eden tüm Müslümanları takip altında tuttuklarını açıkladı

Slovakya, Müslümanları fişliyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Fransa'nın başkenti Paris'teki terör saldırılarının ardından Slovakya, Estonya ve Letonya'dan güvenlik ve göç politikalarına ilişkin açıklamalar yapıldı.
 
Slovakya Başbakanı Robert Fico, Slovak haber kanalı TA 3'e yaptığı değerlendirmede, "Slovakya Cumhuriyeti topraklarında ikamet eden tüm Müslümanları takip altında tutuyoruz. Bunların çoğunluğu burada yasal olarak yaşıyor" dedi.

Fico'nun sözlerinin ardından açıklama yapan Slovakya İslam Vakfı, başbakanın insanları dini nedeniyle 'tehdit' olarak gördüğünü vurguladı.

'SLOVAKYA EFSANESİNİ YIKTI'

Vakıf açıklamasında, "Robert Fico alenen Slovakya'nın demokratik ve özgür bir ülke olduğu efsanesini yıktı" ifadesini kullandı.

Paris'i 13 Kasım'da kana bulayan saldırılarda en az 129 kişi hayatını kaybetmiş, 352 kişi yaralanmıştı.

ESTONYA'DA GÜVENLİK ÖNLEMLERİ ARTTI

Estonya Başbakanlığının açıklamasında Başbakan Taavi Roivas'ın sözlerine yer verildi. Roivas, "Estonyalıların rahat uyuması için güvenlik güçlerimiz sürekli tetikte olmak zorunda" ifadesini kullandı.

Paris'teki terör saldırılarının ardından Estonyalıların değerlerinin ve özgürlüklerinin arkasında durmasının önemini vurgulayarak halkın korkuya yenik düşmemesi çağrısında bulundu.

Rovias, "Mevcut gelişmeler ışığında, bizim için doğrudan tehdit seviyesi artmadı. Halkımız korkmamalı. Fransa ve Avrupa'daki gelişmeler hakkında ortaklarımızla bilgi içerisindeyiz ve dikkatle takip ediyoruz. Biz Avrupa, yardım ve dayanışma göstermeye hazırız" ifadesini kullandı.

Estonya güvenlik güçlerinin Paris'teki terör saldırılarının ardından gerekli önlemleri aldığını belirten Roivas, "Terörizmin her eylemi hepimize yapılan bir saldırı olarak görülmelidir. Fransa ile dayanışmamız, terörün asla kazanamayacağının göstergesidir" diye konuştu.

LETONYA DAHA FAZLA SIĞINMACI KABULÜNE MESAFELİ

Letonya Cumhurbaşkanı Raimonds Vejonis, Paris'teki terör saldırılarının ardından ilave sığınmacı kabulünün mümkün olamayabileceğini belirtti.

Vejonis, Baltık Haber Ajansına (BNS) yaptığı açıklamada, Letonya'nın daha önceden planlanan sayıda sığınmacıyı kabul edeceğini ancak Paris'te yaşananlardan sonra daha fazla sığınmacının ülkeye kabul edilmesinin mümkün olamayabileceğini söyledi.

Letonya parlamentosunda temsil edilen "Her şey Letonya için" ve "Vatan ve Hürriyet" partilerinden oluşan "Ulusal İttifak", Polonya'nın sığınmacı kabul edilmemesi yönündeki kararının olumlu olduğunu belirterek Letonya'da da benzer uygulamayı destekleyeceklerini açıkladı.

Paris'i 13 Kasım'da kana bulayan saldırılarda en az 129 kişi hayatını kaybetmiş, 352 kişi yaralanmıştı.

Güncelleme Tarihi: 17 Kasım 2015, 09:02
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35