banner39

Slovenya sınırlarındaki kontrolü arttıracak

Slovenya Başbakanı Cerar, "Başlıca sorun Hırvatistan üzerinden Slovenya'ya giren sığınmacıların yönlendirilmesi. Bu konuda geçen yıl kötü tecrübeler edindik. Bu nedenle çitler sayesinde sığınmacıları Schengen kontrölü yapılacak giriş noktalarına yönlendiriyoruz" dedi

Avrupa 24.10.2016, 17:19 24.10.2016, 17:19
Slovenya sınırlarındaki kontrolü arttıracak

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Slovenya Başbakanı Miro Cerar, sığınmacı krizinde karşılaştıkları başlıca sorunun Hırvatistan üzerinden ülkeye giren sığınmacıların yönlendirilmesi olduğunu belirterek, "Bu konuda geçen yıl kötü tecrübeler edindik. Bu nedenle çitler sayesinde sığınmacıları Schengen kontrolü yapılacak giriş noktalarına yönlendiriyoruz." dedi.

Cerar, Sırbistan'ın başkenti Belgrad'da düzenlenen Sırbistan-Slovenya Ortak Hükümet Toplantısı'nın ardından gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

İki ülke arasındaki ilişkileri "mükemmel" olarak nitelendiren Cerar, "Sırbistan, Avrupa ailesinin önemli bir parçası. Bu ailenin gelecekte birbirine daha bağlı işleyeceğine inanıyorum. Bu nedenle katılım müzakerelerinde yeni fasılların açılmasını, Sırbistan'ın AB ve Slovenya ile ilişkilerinin gelişmesini destekleyeceğiz. Sırbistan, Batı  Balkanlar'ın istikrarı için önemli bir faktör." şeklinde konuştu.

Cerar, Hırvatistan sınırına yeni çit inşa etmelerinin iki nedeni olduğuna işaret ederek, bunlardan birinin daha önce çekilen tel örgülerin değiştirilmesi, diğerinin ise sığınmacıların yönlendirilmesi olduğunu söyledi.

Sığınmacı krizinde karşılaştıkları başlıca sorunun Hırvatistan üzerinden ülkeye giren sığınmacıların yönlendirilmesi olduğuna dikkati çeken Cerar, "Bu konuda geçen yıl kötü tecrübeler edindik. Bu nedenle çitler sayesinde sığınmacıları Schengen kontrolü yapılacak giriş noktalarına yönlendiriyoruz." ifadelerini kullandı.

Cerar, sığınmacı akınının önümüzdeki günlerde artabileceği ihtimalini gözardı etmediklerini belirterek, "Slovenya, Hırvatistan sınırında mümkün olan en katı rejimi uygulamak zorunda kalacak." dedi.

Ülkelerinden kaçan bu insanlara karşı Avrupa'nın "insani davranmaya" devam etmesi gerektiğini vurgulayan Cerar, öte yandan yasa dışı sınır geçişlerinin de engellenmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

 

 

banner53
Yorumlar (0)
14
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?