banner15

Snowden, Alman NSA Komisyonu ile görüşmek istemiyor

Snowden, Alman NSA Komisyonu ile resmi olmayan bir görüşme istemediğini bildirdi. Rusya'daki oturumunun tehlikeye girmesinden korkuyor.

Snowden, Alman NSA Komisyonu ile görüşmek istemiyor

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Amerikan istihbarat örgütü NSA'nın tüm dünyada gerçekleştirdiği takip ve kayıt faaliyetleri hakkında kamuoyuna gizli bilgileri sızdıran eski istihbarat uzmanı Edward Snowden, Alman Federal Parlamentosunun NSA Komisyon üyeleriyle Moskova'da görüşmeyi kabul etmedi. Snowden'ın avukatı, dün Komisyon üyelerini bu konuda bilgilendirdi. Hristiyan demokratlar birliği komisyon grup başkanı Roderich Kiesewetter, Snowden'ın bu kararına saygı duyduklarını söyledi.

Kiesewetter, Snowden'ın kendisini bir bilirkişi gibi görerek, Komisyonun sorularına ayrı ayrı cevap vermek istememesine şaşırdığını, artık şimdi Komisyonun, NSA'nın Almanya'daki faaliyetlerine açıklık getirmek için başka yollar aramak zorunda olduğunu belirtti.

Haftalık 'Spiegel' dergisinin internet yayınında Snowden'ın Berlin'deki avukatı Wolfgang Kaleck'in, Komisyon tarafından tanık olarak dinlenme konusunu müvekkili ile konuştuğu, görüşme için Moskova'da uygun bir yer ve aynı zamanda ihtiyaç da bulunmadığını düşündüğü belirtildi. Avukat Kaleck, Snowden'ın yazılı olarak her türlü hukuki ve pratik sorulara cevap vermeye hazır olduğunu, ancak tanık olarak ifade vermesinin Rusya'daki oturum iznini tehlikeye sokmaktan korktuğunu bildirdi.

Alman Federal Parlamentosu NSA Komisyonunda uzun bir süreden beri Snowden'ın nasıl dinlenebileceği konusu tartışılıyor. Muhalif partiler, Snowden'ın Rusya'daki oturma izni Temmuz ayı sonunda bittiğinden, Almanya'ya getirilerek burada dinlenmesini istiyorlar.

İktidar partileri CDU/CSU ile SPD, Snowden'ın tanıklığına başvurmadan önce, resmi olmayan bir öngörüşme yapmak istiyorlardı. Ancak bu görüşmenin nerede ve nasıl gerçekleştirileceği konusuna açıklık getirilmemişti.

NSA Komisyonu, Snowden'ın tanık olarak dinlenmesini prensip olarak kararlaştırarak, bunun nerede ve nasıl olacağını belirlemeden Temmuz ayı başında yapılmasını amaçlıyordu. Federal Alman hükümeti Snowden'a Almanya'da oturum izni verilmesini kabul etmiyor.

Güncelleme Tarihi: 21 Haziran 2014, 13:15
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48