banner39

Snowden Almanya'ya getirilmiyor

Snowden'ın Almanya'ya gelmesine izin verilmeyeceği ve Federal Parlamento NSA Komisyonunun video görüşmesi ile kendisini dinleyeceği bildirildi.

Avrupa 30.04.2014, 17:21 30.04.2014, 17:21
Snowden Almanya'ya getirilmiyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Alman basınında çıkan bir haberde Federal Parlamentoda oluşturulan NSA Komisyonu tarafından Amerikan istihbaratçı Edward Snowden'ın dinlenmesi için Almanya'ya getirilmesine izin verilmeyeceği bildirildi.

'Frankfurter Allgemeine Zeitung' isimli gazetenin bildirdiğine göre Komisyon, Snowden'ı video bağlantısı ile dinleyecek. Amerikan istihbarat örgütü NSA'nın Almanya'daki faaliyetlerini soruşturmak için kurulan Komisyonun Başkanı Patrick Sensburg önce Snowden'la bir video görüşmesi yapacak. Daha sonra bu sorgulamanın sonuçlarına göre Parlamento Komisyon üyelerinin Snowden'a doğrudan dinlemek üzere Moskova'ya gidip gitmemesine karar verilecek. Şayet Komisyon Moskova'ya giderse, orada dinlemeye karşı güvenli bir odada soruşturma yapılacak.

NSA Komisyonu, Federal hükümetten Snowden'ı nasıl dinleyebileceği konusunda Cuma gününe kadar bir karar vermesini taleb etmişti. Bu talebe cevabı Federal İçişleri Bakanlığı verecek, ancak konu başka bakanlıkları da ilgilendiriyor. Verilecek cevabın kesinleştiği, ancak kamuoyuna duyurulmayacağı bildirildi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?