Snowden İskoçya'da rektör seçildi

İskoçya'daki Glasgow Üniversitesi öğrencileri eski Amerikan istihbarat uzmanı Snowden'ı rektör seçtiler.

Avrupa 19.02.2014, 17:20 19.02.2014, 17:20
Snowden İskoçya'da rektör seçildi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İskoçya'nın Glasgow Üniversitesinde uzun süreden beri bir gelenek olarak her yıl güncel gelişmeler konusunda bir mesaj niteliği taşıyan rektör seçimi yapılıyor. İskoçyalı üniversite öğrencileri 2014 yılı için de Amerikan istihbarat örgütü NSA'nın gizli bilgilerini dünyaya duyuran Edward Snowden'ı rektör olarak seçtiler. Dün akşam yapılan seçimde Snowden'ın da rızasıyla bir grup öğrenci onu aday olarak gösterdi ve Snowden 3 yıllığına Glasgow Üniversitesi rektörlüğüne seçildi.

'Guardian' gazetesinin verdiği habere göre öğrenci grup sözcüsü seçim sonucuna çok sevindiklerini, seçimlerinin bir mesaj taşımasından gurur duyduklarını, demokratik hakları gibi konularda vurdum duymaz olmadıklarını kanıtladıklarını söyledi.

Glasgow Üniversitesinin daha önceki geleneksel rektör seçimlerinde bazı televizyon moderatörleri ve artistlerle birlikte, örneğin Nelson Mandela'nın eşi Winnie Madikizela-Mandela gibi şahıslar da rektör olarak belirlenmişlerdi. Snowden'dan önce İngiltere Liberal Partisi Başkanı Charles Kennedy seçilmişti.

Şu anda Rusya'da sürgünde yaşayan Snowden, Glasgow Üniversitesinin seçimini kabul ettiği takdirde öğrencileri temsil görevi ile birlikte, üniversite bölümlerinin idaresini üstlenen komisyonun da başkanlığını yürütecek.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?