'Snowden, Nobel Ödülü'ne aday gösterilmeli'

Almanya Federal Meclisi, ABD'nin dinleme iddialarına ilişkin özel oturum gerçekleştirdi. Sol Parti Meclis Grup Başkanı Gysi, "Snowden, Nobel Ödülü'ne aday gösterilmeli. Çünkü bunu hakediyor" dedi.

'Snowden, Nobel Ödülü'ne aday gösterilmeli'

Federal Meclis'in (Bundestag) NSA'nın casusluk faaliyetlerine ilişkin yaptığı özel oturuma katılan ve Avrupa Birliği (AB) Zirvesi öncesi hükümet adına açıklamada bulunan Başbakan Angela Merkel, ABD'den dinleme ile ilgili iddiaları aydınlatmasını isteyerek, transatlantik ülkeleri arasındaki güvenin tekrar kazanılabilmesi için bunun gerekli olduğunu ifade etti.

''İddialar çok ciddi. Bunlar aydınlatılmalı. Daha önemlisi gelecek için güven tekrar tesis edilmeli'' diyen Merkel, ABD ile Almanya arasındaki ilişkilerin büyük önem taşıdığını, bununla transatlantik ilişkilerin teste tabi tutulduğunu kaydetti.

Merkel ayrıca AB'nin Ukrayna ile imzalamayı düşündüğü ortaklık anlaşması ile ilgili de Ukrayna'nın daha yerine getirmesi gereken ciddi inanılır adımlar olduğunu söyledi. Angela Merkel, Ukrayna'da tutuklu bulunan muhalif lider Julia Timoschenko'ya da  dolaylı olarak değinerek kendisinin serbest bırakılması  gerektiğini vurguladı.

Almanya İçişleri Bakanı Hans-Peter Friedrich, Almanya'da vatandaşları, hükümet üyelerini ve kurumları dinleyen kim olursa olsun suç işlediğini belirterek, federal savcıların bu konuda gerekli çalışmaları yapacağını söyledi.

"Anayasayı Koruma Teşkilatımız casusluk iddialarından sonra teknik olarak geliştirmiş, personel sayısını artırmıştır" diyen Friedrich, Avrupa Birliği nezlinde bu konuda çalışma yaptıklarını da vurguladı. Amerika ile yakın ilişkilerin devam edeceğini dile getiren Friedrich, "Amerika Dışişleri Bakanı'nın Avrupa'ya bir seyahat düzenleyecek olması bu konunun geleceği noktasında atılan önemli bir adımdır" dedi.

Amerika'yı "tedirgin edici" bir istihbarat politikası uygulamakla suçlayan Friedrich, "Amerikalılar bunu aydınlatmalıdır. Bu konuda sessiz kalmak bu iddiaları onaylamak anlamına gelir" ifadelerini kullandı.

Sosyal Demokrat Parti (SPD) Meclis Grup Başkanı Frank Walter Steinmeier, Federal Meclis'te bu casuslukla ilgili araştırma komisyonu kurulmasının önemi olduğunu ancak komisyona davet edilecek şahitlerin Amerika'dan istenecek belgelerin gelmemesi durumunda çalışmaların bir sonuç getiremeyeceğini bildirdi.

SPD Mİlletvekili Thomas Opperman ise Almanya ile Amerika arasında anticasusluk anlaşması imzalanması gerektiğini belirterek, Amerika'nın dinleme skandalına ilişkin açıklamalarına inanmanın saflık olacağını kaydetti. NSA'nın kimi ne kadar dinlediğini bilmediklerini anlatan Opperman, Amerika'nın benzer olayların olmayacağı konusunda güvence vermesi gerektiğini ifade etti.

"NİYE KENDİN HAKKINDA SESSİZ KALIYORSUN "

Sol Parti Meclis Grup Başkanı Gregor Gysi de  İngiltere ve Amerika büyükelçiliklerden casusluk faaliyetlerinin yürütüldüğü ancak buradakilerin istenmeyen diplomat ilan edilmediğini vurguladı.

"Snowden Nobel Ödülü'ne aday gösterilmeli. Çünkü bunu hakediyor" diyen Gysi, Başbakan Merkel'in oturduğu yere dönerek, "Amerika'ya gittiniz geldiniz 'hiçbir sey yok' dediniz. Ne zaman halktan özür dileyeceksiniz  En azından bir özür bekliyoruz" diye konuştu.

Bu işin aydınlatılması için Edward Snowden'ı ihtiyaçları bulunduğunu ifade eden Gysi, Meclis'in araştırma komisyonu kurması ve savcıların harekete geçmesinin Snowden olmadan bir şey ifade etmeyeceğini belirterek, "Almanya Snowden'ı korur, ona iltica hakkı verirse o zaman egemenliğini sağlamış olacaktır" ifadelerini kullandı.

ABD Başkanı Obama'dan bundan sonra dinlenilmeyeceğine dair güvence alınması gerektiğini kaydeden Gysi, Başbakan Angela Merkel'e,"Niye kendi cep telefonun dinlenmesi konusunda konuşmuyorsun  Başka konularda konuşuyorsunuz da neden bu konu da konuşmuyorsunuz" diye sordu. Gysi, Snowden'a teşekkür ederek konuşmasını tamamladı.

"ARAŞTIRMA KOMİSYONU KURULMALI"

Yeşiller Partisi Milletvekili Hans-Christian Ströbele de hükümet yetkililerin NSA'nın casusluk faaliyetlerine ilişkin açıklamalarında bunun yasadışı olduğunu belirttiğini ancak  Amerika'ya giden gizli servis başkanlarının orada muhataplarına ne dediğini merak ettiğini söyledi.

Ne kadar kişi dinlendiği konusunda kimsenin bir şey söylemediğini dile getiren Ströbele, Amerika'ya bu konuda sorulan soruların henüz cevaplanmadığını bildirdi. . Almanya'da 400 milyondan fazla elektronik postanın takip edilip telefonun dinlendiğinin iddia edildiğini söyleyen Ströbele, "Buna cevap verin. Veremezseniz inandırıcılığınız kalmaz. Bu konuda sınıfta kalan hükümet yerine Meclis'te bu konuda bir araştırma komisyonu kurulmalı ve bu konu araştırılmalı" şeklinde konuştu.

Araştırma kapsamında Amerika'dan NSA başkanı ya da buna ilişkin bir generalin Almanya'ya gelmeyeceğini dile getiren Ströbele, "Snowden buraya gelerek adalet önünde Meclis'te kuracağımız komisyon önünde ifade vermesi gerekiyor. Bundan sonra telefon görüşmelerimizin güvenliği de sağlanmalıdır" diye konuştu.

Bundestag'ta konuşan muhalefet partilerine mensup miletvekilleri de bu dinleme iddialarını ortaya çıkaran NSA eski çalışanı Edward Snowden'in Almanya'ya getirilmesi talebini yinelediler.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 19 Kasım 2013, 09:35
banner53
YORUM EKLE

banner39