Snowden Rusya'da gezmeye başlamış

NSA ile ilgili gizli bilgileri dışarıya sızdıran Amerikan istihbarat uzmanı Edward Snowden'ın Rusya'da kılık değiştirerek gezdiği bildirildi.

Snowden Rusya'da gezmeye başlamış

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Eski NSA uzmanı Edward Snowden, 1 Ağustos'da Rusya'ya iltica başvurusu yapmış, başvurusu kabul edilmişti. Avukatı Anatoli Kutşerena'nın verdiği bilgiye göre Snowden kılık değiştirerek Rusya'yı gezmeye başladı. Kutşerena, Snowden'ın nerede kaldığını tam olarak bildirmedi, ancak Rusya'da serbest bir şekilde dolaştığını söyledi. Kutşerena'nın Rus televizyon programı RT ile yaptığı röportajın tamamı 23 Eylül'de yayınlanacak.

Avukat Kutşerena, Snowden'ın anne babası ile büyükbaba ve büyükannesinin de Rusya'ya gelerek ziyaret edeceklerini belirtti. 30 yaşındaki Snowden, Mayıs ayında İngiliz gazetesi 'The Guardian'la yaptığı mülakatta, Amerikan istihbaratı NSA'nın tüm dünyadaki telekomünikasyon iletişimini takibi hakkındaki gizli bilgileri duyurmuştu.

Tüm dünyada yankı bulan, internetin takibi ve özel bilgilerin kayıt altına alınması hakkındaki bilgiler, ABD ile Rusya ve AB ülkeleri arasındaki ilişkileri de olumsuz etkilemişti. Gizli bilgileri açığa vurduğundan dolayı Snowden ABD tarafından tutuklama emriyle aranıyor.

Güncelleme Tarihi: 17 Eylül 2013, 10:59
banner53
YORUM EKLE

banner39