Snowden'a babasından 'Almanya'ya gitme' öğüdü

Snowden'ın babası oğluna Almanya'ya gitmemesini tavsiye etti, Snowden'a yardımcı olan güvendiği kişi Sarah Harrison'un Berlin'de olduğu bildirildi.

Snowden'a babasından 'Almanya'ya gitme' öğüdü

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Amerikan istihbarat uzmanı Edward Snowden'ın babası, oğluna Alman Federal hükümetinin politikasına güvenmediğini belirterek, bu ülkeye gitmemesini tavsiye etti. Alman dergisi 'Stern'e konuşan Lon Snowden, Alman hükümetinin Başbakan Angela Merkel'in cep telefonunun dinlendiğini öğrendikten sonra sert tepki gösterdiğini belirterek, Merkel'in özel hayatının diğer vatandaşlardan daha mı önemli olduğu sorusunu yöneltti.

Baba Snowden, Alman halkının ise Amerikan istihbarat örgütü NSA'nın casusluk faaliyetlerine ilk karşı çıkanlar oldukları için minnettar olduğunu söyledi. Lon Snowden, daha önce de medyaya yaptığı açıklamalarda sürekli oğlunu savunmuştu. Ekim ayında oğlunu, bir yıllığına ilticası kabul edilen Rusya'da ziyaret etti.

EDWARD SNOWDEN'IN GÜVENİLİR DOSTU BERLİN'DE

Wikileaks çalışanı ve Snowden'a yardım eden arkadaşı Sarah Harrison, haftasonu Almanya'nın başkenti Berlin'e geldi. Wikileaks internet portalinde Berlin'e gelişi bildirilen Harrison, Snowden'a Rusya'da iltica etmesi için yardımcı oldu ve Alman Yeşiller milletvekili Hans-Christian Ströbele ile görüşmesini sağladı.

Harrison, Berlin'e geliş nedenini yazmadı, ancak avukatlarının İngiltere'ye geri dönmemesini öğütlediklerini bildirdi. İngiltere'de erkek arkadaşı gazeteci Glenn Greenwald'ın havaalanında geçici olarak gözaltına alınması, İngiliz yetkililerin NSA skandalından dolayı takibat yaptıklarını ortaya koymuştu. NSA çalışmaları konusunda Snowden'ın verdiği bilgilere dayanarak ilk haberi yazan Greenwald olmuştu.

Güncelleme Tarihi: 07 Kasım 2013, 11:36
banner53
YORUM EKLE

banner39