banner39

Snowden'in babası Rusya'ya gidecek

Rusya vizesi alan Snowden'in babasının oğlunu ziyaret etmek için bu ülkeye gideceği açıklandı

Avrupa 12.08.2013, 09:59 12.08.2013, 10:03
Snowden'in babası Rusya'ya gidecek

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Rusya'nın 1 yıl süre ile geçici siyasi sığınma hakkı verdiği CIA eski çalışanı Edward Snowden'in babası Lon Snowden, Rusya vizesi aldı. Amerikan ABC televizyonuna göre baba Snowden birkaç hafta içinde oğlunu ziyaret etmek için Rusya'ya gidecek.

Lon Snowden'in avukatı Bruce Fein, "Vizemiz var, tarihimiz belirli." dedi. Baba Snowden resmi evraklarını ise önümüzdeki hafta içinde alabilecek. CIA eski çalışanı bir aydan fazla Şeremetyova Havalimanı'nda transit bölgede kalmasının ardından Rusya içinde seyahat izni alabildi.

Snowden'in avukatı Anatoli Kuçerena ile görüştüklerini ifade eden avukat Fein, "Kuçerana bize Snowden'in güvenli olduğunu söyledi. Baba Snowden oğlu ile ABD'den ayrılmasından bu yana görüşmedi. Oğlunun gelecekte ABD'ye dönmesini isteyen baba Snowden, ABD hükümetinin herhangi bir garanti vermemesi nedeni ile adil yargılanma konusunda endişe duyuyor.

Fein, Ria Novosti'ye geçen hafta verdiği bilgide, Lon Snowden'in 17 Ağustos'a kadar Rusya'ya gideceğini açıklamıştı. Edward Snowden'in Rusya'da nerede olduğu bilinmezken, avukatı Kuçerana güvenlik nedeni ile gizli tutulduğunu belirtiyor.

Snowden'e siyasi sığınma hakkı verilmesine tepki gösteren Washignton, CIA eski çalışanının iade edilmesini talep ediyor. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ise ABD aleyhine çalışmamak şartı ile Snowden'in Rusya'da kalabileceğini açıkladı. Moskova, iki ülke arasında iade anlaşması olmaması nedeni ile Snowden'in iadesinin imkansız olduğunu belirtiyor.

Son olarak ABD Başkanı Barack Obama, Moskova'da yapılması planlanan Rusya-ABD zirvesine katılmayacağını açıkladı. St. Petersburg G20 zirvesine katılacak Obama, Putin'in üçüncü döneminde Rusya'da anti-Amerikan söylemlerin arttığını söyledi ve Putin'i sınıfın arkasında oturan mutsuz çocuğa benzetti.

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?