Snowden'in elinde daha fazla İsrail sırları var

ABD-İsrail ilişkileri üzerine birçok gizli belgeyi ifşa eden Edward Snowden'in İsrail'le ilgili daha fazla sırra sahip olduğu açıklandı

Snowden'in elinde daha fazla İsrail sırları var

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Eski ABD istihbarat örgütü çalışanı Edward Snowden'in elinde İsrail'le ilgili çok daha fazla sır olduğu bildirildi. Dünyanın dikkatini sızdırılmış belgelere çeken ilk isim olan Guardian muhabiri gazeteci Glenn Greenwald, bir İsrail televizyonu ile yaptığı röportajda, İsrail'le  ilgili daha fazla sır olup olmadığı sorusuna şu cevabı verdi:

"Evet. Henüz yayınlanmadığı için herhangi bir konuda ipucu vermek istemiyorum, ama geride çok sayıda önemli hikayeler olduğu kesin. Biz sadece  yedi ay boyunca bu belgeleri inceledik, hacmi ve karmaşıklığı göz önüne alındığında, çok uzun bir zaman değil. Kesinlikle İsrail'i ve Ortadoğu'yu içeren hikayeler var. Haberler aynı hızda devam edecek."

Geçen yıl Snowden tarafından ortaya dökülen iddiaları arasında ABD Ulusal Güvenlik Ajansı ve İngiliz iç istihbaratı GCHQ'nun İsrail Başbakanı Ehud Olmert'i ve üst düzey savunma yetkililerini izlediğine dair bilgiler yer almıştı. İsrail ifşaatleri büyük oranda görmezden gelmeyi seçerken, Başbakan Benjamin Netanyahu "müttefikler arasında yapılmaması gereken şeyler olduğunu" söylemekle yetindi.

Çok sayıda İsrailli kabine üyesi ve milletvekilleri ise, ifşaatlerin, ABD'de casusluk nedeniyle hapiste olan İsrail ajanı Jonathan Pollard'ın serbest kalması adına Washington'a baskı için bir fırsat olduğunu söyledi. Eski ABD Deniz Kuvvetleri istihbarat analisti Pollard, İsrail için casusluk yaptığı gerekçesiyle 1987 yılında  ömür boyu hapse mahkûm edilmişti.

 

Güncelleme Tarihi: 07 Ocak 2014, 12:08
banner53
YORUM EKLE

banner39