banner39

Sosyalist adaylar belirleniyor

Gelecek yıl yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinde sosyalist Parti’nin aday adayları bugün belirleniyor.

Avrupa 13.07.2011, 14:41 13.07.2011, 14:47
Sosyalist adaylar belirleniyor

Dünya Bültteni / Haber Merkezi

Fransız Sosyalist Partisi'nin cumhurbaşkanı adayını belirleyecek seçimlerde yarışacak isimler bugün belli oluyor. Ekim ayında yapılacak parti içi seçimlerde yarışacaklar bugün adaylıklarını açıklayacak.

BBC'nin haberine göre, yarışın asıl olarak Martine Aubry ve Francois Hollande arasında geçmesi bekleniyor. Geçmişte favori adaylar arasında gösterilen Uluslararası Para Fonu IMF'nin eski başkanı Dominique Strauss Kahn'ın ise aday olmayacağı tahmin ediliyor.

Gelecek yıl yapılacak seçimler öncesinde Sosyalist Parti, adayını Amerikan tarzında seçecek. Bugün başvuran adaylar Ekim ayının başında yapılacak seçimlerde yarışacak. Herhangi bir adayın yüzde 50 oy alamaması durumunda en çok oy alan iki aday 16 Ekim’de tekrar yarışacak ve gelecek yıl yapılacak cumhurbaşkanlığı seçiminde sosyalistlerin adayı olacak.

SEÇİME KATILMAK İÇİN PARTİ ÜYESİ OLMAK ŞART DEĞİL

Sosyalist Parti seçimlerinin bir başka özelliği de seçmenlerin parti üyesi olmak zorunda olmamaları. Solun değerlerini desteklediğini belirten bir belgeyi imzalayan her Fransız vatandaşı seçime katılabilecek. imzalaması yeterli.

SOSYALİSTLER FAVORİ AMA…

Sosyalistlerin 17 yıllık bir aradan sonra tekrar iktidara gelmesi bekleniyor ancak öne çıkan adaylar konusunda soru işaretleri var. Hollande'nin uzun siyasi kariyerine rağmen hiç hükümette yer almaması, Abury'nin ise çok sert ve ciddi bir imajı olması sosyalistlerin işlerini zorlaştırabilir.

Parti programı da bir başka tartışma konusu olarak gösteriliyor. Sarkozy'nin emeklilik yaşını yükseltme reformunu geri çevirme ve kamu sektöründe 300 bin kişi için istihdam yaratma gibi fikirler sol içinde destek bulsa da seçmenler tarafından ne kadar desteklendiği şüpheli.

Son olarak solun bölünmüşlüğü de sosyalistlerin önünde bir diğer engel olarak gösteriliyor.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?