banner39

Sovyetlerden Alman Başbakana rüşvet teklifi

Sovyetler Birliği, Afganistan'ı işgal ettiğinde Batı Almanya'yı olimpiyatları boykot etmekten vazgeçirmek için zamanın Başbakanı Schmidt'e rüşvet olarak bir cip teklif etmeyi planlamış.

Avrupa 11.02.2014, 12:09 11.02.2014, 12:09
Sovyetlerden Alman Başbakana rüşvet teklifi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Rusya'nın Sovyetler Birliği döneminde Afganistan'ı işgal etmesi nedeniyle 1980 yılında Moskova'da yapılan olimpiyatlar batılı ülkeler tarafından boykot edilmişti. Alman basınında çıkan haberlerde, Soçi'de devam eden kış olimpiyatlarına da dikkat çekilerek Sovyetler Birliği tarafından zamanın Alman Başbakanı Helmut Schmidt'e boykottan vazgeçmesi için rüşvet olarak bir arazi arabası teklif edildiği bildirildi.

Haftalık Spiegel dergisinin eski belgeleri inceleyerek ortaya çıkardığı bilgilere göre, Sovyetler Birliği Komünist Partisi Genel Sekreteri Leonid Brejnew, Schmidt'i rüşvet alabilecek bir kişi olarak görmüş.

Sovyetlerin Afganistan işgali başta ABD olmak üzere bir kısım batılı ülkeler tarafından olimpiyatlar boykot edilerek kınanmıştı. Almanya da önce çekimser davranmış daha sonra boykota iştirak etmişti. Ancak doğudaki Alman devleti Demokratik Almanya Cumhuriyeti DDR'den sporcular olimpiyatlara katılmıştı.

Gizli belgelerde, Brejnef'in politbüroya Schmidt'i boykottan vazgeçirmek için Almanya'daki bedeli 16 bin Mark olan bir adet 'Lada Niva' marka cip hediye edilmesini teklif ettiği görülüyor. Brejnew'in politbüro görüşmelerinde 'Schmidt'in Kiel şehrine yakın bir yerde sahilde bir yazlığı var. Oradaki yollar pek iyi değil. Schmidt'in hanımı buralarda bataklık bitkilerini araştırıyor. Bana kalırsa Schmidt'e vereceğimiz böyle bir hediye hoşuna gidecektir.' dediği belirtiliyor.

Brejnew, Batı Almanya'nın olimpiyatlara katılmasını sağlamak için Başbakan Schmidt'le birlikte zamanın Dışişleri Bakanı Hans-Dietrich Genscher'e de rüşvet olarak bir av tüfeği vermeyi teklif etmiş.

Spiegel'in haberinde Genscher'in Sovyetler tarafından böyle bir hediye teklifinden haberi olmadığı bildirildi. Schmidt'in de böyle bir teklif yapıldığını hatırlamadığı ve Federal Alman Başbakanının Hamburg'tan Brahmsee'deki evine Sovyet marka bir arabayla gitmesini düşünmenin çok saçma olacağını söylediği belirtildi.

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?