banner39

banner35

Soykırım suçlusu Karadzic, İngiltere'ye nakledilmesine karşı çıktı

Cezasının kalan bölümünü İngiltere'de geçirmesine karar verilen Sırp kasabı Radovan Karadzic, bu karara itiraz etti.

Avrupa 14.05.2021, 22:43
Soykırım suçlusu Karadzic, İngiltere'ye nakledilmesine karşı çıktı

Radovan Karadzic'in avukatı Peter Robinson'un tarafından Hollanda'nın Lahey kentindeki Uluslararası Ceza Mahkemeleri Rezidüel Mekanizması'na (IRMCT) sunulan itiraz dilekçesinde, İngiltere hapishanelerindeki Müslüman sayısının çokluğu sebebiyle müvekkilinin güvenliğinin tehlikede olabileceği kaydedildi.

Karadzic, Srebrenica katliamını gerçekleştiren Sırp General Radislav Krstic ve Liberya'nın eski devlet başkanı Charles Taylor'ın İngiltere'deki hapishanelerde cezalarını çektikleri sırada yaşanılan güvenlik zafiyetlerine değinerek cezasının geri kalan bölümünü hapishanelerdeki Müslüman yoğunluğu az olan bir ülkede geçirmeyi talep etti.

Bu sebeple Karadzic'in avukatları dilekçede, İngiltere yerine Finlandiya veya Danimarka'nın tercih edilmesini istedi.

Cezanın kalanı için İngiltere'ye sevk edilmesine karar verilmişti

Lahey'deki eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi (ICTY) savaş ve soykırım suçlusu olarak müebbet hapse mahkum ettiği Radovan Karadzic'in cezasının kalanını çekmek üzere Hollanda'dan İngiltere'ye nakil edilmesine karar vermişti.

İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab, Twitter'dan yaptığı açıklamada Karadzic'in, soykırımdan hüküm giyen çok az sayıda kişiden biri olduğu ve hapis cezasının kalan 30 yılını İngiltere'de çekmesini istediklerini kaydetmişti.

Lahey'deki eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesince (ICTY) 2016'da soykırım, savaş suçları ve insanlığa karşı suçlardan 40 yıl hapis cezasına çarptırılan Karadzic, 2019'da sonuçlanan temyiz davasında ise müebbet hapse mahkum edilmişti.

Bosna Hersek'teki savaşta Sırpların lideri olan Karadzic, aralarında Srebrenitsa soykırımı da olmak üzere 1992 ile 1995 yılları arasında işlenen savaş suçları ve insanlığa karşı suçlardan cezalandırılmıştı.

Kaynak: AA
Yorumlar (0)
27
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?