banner39

S&P, Almanya'nın 3A'sını düşürmüyor

Almanya konusunda kredi derecelendirme kurumları farklı düşünüyor. Moody's bir süre önce Almanya'nın kredi güvenilirliğini uzun vadede olumsuz görürken, S&P Avro krizine rağmen 3A'lı olumlu notunu tekrar onayladı.

Avrupa 02.08.2012, 12:44 02.08.2012, 12:44
S&P, Almanya'nın 3A'sını düşürmüyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Amerikanın en önemli kredi derecelendirme kurumlarından biri olan Moody's kısa bir süre önce Hollanda, Lüksemburg ve Almanya'nın uzun vadede kredi güvenilirliğini 'istikrarlı'dan 'olumsuza' düşürmüştü. Diğer önemli bir Amerikan kredi derecelendirme kurumu Standard & Poor's ise son yaptığı bir açıklama ile Almanya'nın 'AAA'lı en yüksek kredi notunu korumaya devam edeceğini bildirdi.

S&P tarafından yapılan açıklamada Alman ekonomisinin geniş bir alana yayıldığı ve rekabet gücüne sahip olduğu belirtildi. Ayrıca ağır ekonomik ve finans şoklarına karşı dayanıklılığını isbatladığı da ifade edildi. S&P'ye göre Almanya birleşmenin yükünü kaldırmayı ve 2009'daki durgunluk karşısında da direnmeyi başardı.

Buna karşın Moody's ise borç krizinin çözülmesi konusundaki endişeleri gözönüne alarak, Almanya'nın 3A'lı kredi notunu düşürmeyi gözden geçiriyor. Eğer Moody's Almanya, Hollanda ve Lüksemburg'un kredi notlarını 'AAA'dan 'olumsuza' düşürürse, üç büyük kredi derecelendirme kurumu S&P, Fitch ve Moody's'in 3A notu verdiği ülke sayısı 9'a düşecek. Bunların arasında yalnızca bir tanesi, yani Finlandiya Avro üyesi. En yüksek kredi notu 'AAA'ya sahip diğer ülkeler ise, Avusturalya, Danimarka, İngiltere, Kanada, Norveç, İsveç, İsviçre ve Singapur.

banner53
Yorumlar (0)
13
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü