banner39

S&P de İtalyan bankalarının notunu düşürdü

Moody's'ten sonra şimdi de S&P, İtalyan bankalarının kredi notlarını düşürdü.

Avrupa 04.08.2012, 13:39 04.08.2012, 13:39
S&P de İtalyan bankalarının notunu düşürdü

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Amerikan kredi derecelendirme kurumu S&P, İtalyan ekonomisindeki durgunluğu gerekçe göstererek 15 İtalyan bankasının kredi notlarını düşürdü. Temmuz ayında da Moody's, 13 İtalyan bankasının notlarını düşürmüştü.

Standard & Poor's tarafından kredi güvenilirliği düşürülen İtalyan bankalarından Banca Monte dei Paschi di Siena'nın notu BBB eksi'ye, yani haraç mezat'tan bir puan öncesine indirildi. Banca Carige'nin notu ise BB artıdan BBB eksiye düşürüldü. S&P, İtalya'da yaşanan ekonomik durgunluğun bankaları kolay zarar görebilecek hale getirdiğini öne sürdü.

İtalya'nın en büyük bankaları Unicredit, Intesa Sanpaolo ve Mediobanca'nın notları düşürülmedi. Temmuz ayının ortasında Moody's bunlardan Unicredit ve Intesa'nın notlarını düşürmüştü. Avro bölgesinde borç krizi içinde bulunan ülkelerden İtalya'nın borç yükü 1,9 trilyon Avroyu geçiyor. Bu yüzden Başbakan Mario Monti sert tasarruf tedbirleri kararlaştırdı. Monti bir gün İtalya'nın da Avro Kurtarma Fonuna başvurmak zorunda kalabileceğini söyledi.

banner53
Yorumlar (0)
10
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü