S&P, Fransa'nın notunu kırdı

Kredi derecelendirme kuruluşu S&P'nin Avrupa'da bazı ülkelerin notunu kırabileceği belirtiliyor

S&P, Fransa'nın notunu kırdı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Euro Bölgesi'nde not depremi yaşanıyor. Kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's Fransa'nın kredi notunu düşürdü. Fransız TV kanalları S&P'nin Fransa'nın AAA olan kredi notunu düşürdüğünü duyurdu. Avusturya'nın da AAA olan notunu kaybettiği haberleri geliyor.

Kredi derecelendirme kuruluşu Standard and Poor's'un (S&P) birkaç Euro Bölgesi ülkesinin notunu indirmeye hazırlandığı haberi piyasalara bomba gibi düştü.

Hükümet kaynaklarının AFP'ye verdikleri bilgiye göre, S&P, Fransa'nın ''AAA'' olan uzun vadeli kredi notunu düşürürken, Almanya, Hollanda ve Lüksemburg'un ''AAA'' olan uzun vadeli kredi notlarını korudu.

Bu arada Fransa Maliye Bakanı François Baroin, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard and Poor's'un Fransa'nın kredi notunu düşürdüğünü doğruladı.

Baroin, France 2 televizyonuna yaptığı açıklamada, Fransa'nın kredi notunun AAA'dan AA+'ya indirildiğini söyledi.

S&P'nin TSİ 22.00'de açıklama yapacağı belirtiliyor. S&P'den CNBC'ye yapılan açıklamada, "Olası not indirimi açıklamaları hakkında yorum yapmıyoruz" denildi.

Kaynak, kuruluşun not kararı konusunda hükümetleri bilgilendirdiğini kaydetti. Aynı kaynak, Avusturya ve Finlandiya'nın kredi notuna ilişkin bilgi vermedi. Not indiriminin ardından Avrupa borsaları düşüşe geçti.

UYARI GELMİŞTİ

Avro Bölgesi'nden üst düzey yetkili, S&P'nin bugün, Almanya hariç birkaç Avro Bölgesi ülkesinin kredi notlarını düşürebileceğini açıklamıştı.

Yetkili, hangi ülkelerin kredi notlarının düşürülebileceğine ilişkin bilgi vermedi. S&P, geçen yıl Aralık ayı başında, 15 Avro Bölgesi ülkesinin kredi notunu düşüreceği uyarısında bulunmuştu. Kuruluş, Avro Bölgesinin kötüleşen borç krizinin bölgenin güçlü ülkelerini etkilediğine işaret ederek, kredi notu AAA olan Almanya, Lüksemburg, Avusturya, Finlandiya, Fransa ve Hollanda ile diğer 9 ülkenin kredi notunu muhtemel indirim için izlemeye aldığını bildirmişti.

Standard and Poor's, bu karara Avro Bölgesi'nde artan sistematik stresi gerekçe göstermiş, Avro Bölgesi'nde diğer bir resesyon riskinin artmasının kararın sebeplerinden biri olduğunu da ifade etmişti. Avro Bölgesi'nin diğer iki ülkesi Yunanistan, en kötü kredi notuna sahipken Kıbrıs Rum Kesimi'nin kredi notu da izleme altında bulunuyor.

AVRO EN KÖTÜ GÜNÜNÜ YAŞIYOR

Avro, dolar karşısında 2010 yılı ağustos ayından bu yana en düşük seviyeye geriledi. Avronun gerilemesinde, S&P'nin Fransa'nın da aralarında bulunduğu bazı Avro Bölgesi ülkelerinin kredi notlarını düşürebileceği haberleri etkili oldu.

17 ülkenin ortak para birimi avro, TSİ 17.20'de dolar karşısında 1,2638 seviyesine gerileyerek son 16 ayın en düşüğünü gördü. Avro, dün TSİ 24.00'de dolar karşısında 1,2816 seviyesindeydi.

S&P Fransa kararı sonrası ne olacak?

Kredi notlarının dürüşüleceği iddiası euroyu dibe çekmeye yeterken, Fransa'nın notunun düşürüldüğü haberinin Euro'nun seyrini nasıl etkileyeceği merak ediliyor.

Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2012, 23:42
YORUM EKLE

banner39