banner39

SPD, Westerwelle'den tank açıklaması istedi

Alman Sosyal Demokrat Parti SPD’nin genel sekreteri Nahles, Suudi Arabistan’a tank satışını Dışişleri bakanı Westerwelle’nin açıklamasını istedi

Avrupa 12.07.2011, 13:21 12.07.2011, 13:21
SPD, Westerwelle'den tank açıklaması istedi

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Almanya’nın Suudi Arabistan tank satışı tartışmalarında Sosyal Demokrat Parti SPD genel sekreteri Andrea Nahles, hükümetin ‘ikili oynadığını’ öne sürerek, bunu kabul etmelerinin mümkün olmadığını ve konu hakkında Dışişleri bakanı Guido Westerwelle’nin açıklama yapması gerektiğini söyledi.

Alman Dışişleri Bakanı Westerwelle, konuyla ilgili olarak ‘Bild’ gazetesine verdiği demeçte, tank satışının ayrıntılarını diğer hükümet üyeleri gibi açıklamazken, dolaylı olarak, satışın bölgede Suudi Arabistan’la ittifak içinde bulunan devletler için gerekli olduğunu belirtmişti. Federal Güvenlik Konseyi’nin 200 Leopard 2 tipi tank satışına değinmeden, sorumluluk taşıyan bir dış politikanın müttefiklerin güvenliğini de düşünmesi gerektiğini ifade eden Westerwelle, Almanya’nın barış ve güvenliği için, demokratik ölçülerine uymayan bir yönetime sahip devletle de ortak çalışmak zorunda olduğunu kaydetti.

Alman hükümet sözcüsü Steffen Seibert, geçen hafta yaptığı basın açıklamasında, Almanya’nın İsrail’in çıkarlarına ters hareket etmediğini söylemişti. Daha sonra Federal Güvenlik Konseyi’nin tank satışı kararını, İsrail ve ABD ile danıştıktan sonra verdiği bildirilmişti.

Sosyal Demokrat Parti SPD genel sekreteri Andre Nahles, özellikle Westerwelle’nin tank satışı konusunda ayrıntıları açıklaması gerektiğini söyledi. Alman Dışişleri bakanı bu hafa New York’ta BM Güvenlik Konseyi’nin başkanlığını yapacak ve görüşmelerde silahsızlanma konusu masaya yatırılacak. Nahles bu duruma dikkatleri çekerek, Riad’a tank satışına izin veren bir kişinin silahsızlanma üzerine görüş bildirmesinin ne kadar inandırıcı olabileceği sorusunu yöneltti. Nahles, hükümetin tank satışı ayrıntılarını gizlilik prensibinin arkasına saklanarak açıklamamasını ikili bir oyun olarak niteledi ve bunu asla kabul edemeyeceklerini vurguladı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?