Spiegel, Erdoğan'ın sözlerini saptırarak aktardı

Alman Spiegel dergisi, Erdoğan'ın Berkin Elvan hakkındaki sözlerini eksik aktararak gerçekleri saptırdı.

Spiegel, Erdoğan'ın sözlerini saptırarak aktardı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya'da yayınlanan haftalık dergi Spiegel, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ölen genci 'terörist' olarak adlandırdığını belirterek, 'elinde sapanla demir bilyeler atan bu kişi 'ekmek almaya gitmişti' diyerek insanlar kandırılıyor' şeklindeki ifadelerinden hiç bahsetmedi.

Hasnain Kazim isimli bir kişi tarafından kaleme alınan haber-yorumda Erdoğan'ın barışmak yerine bölmeyi amaçlayan sloganlar kullandığı öne sürülerek, ilk defa Gaziantep'teki mitingde Berkin Elvan'ın adını ağzına aldığı belirtildi.

Haberde Kazim, Başbakan Erdoğan'ın ölen genç hakkında yüzünü şalla örterek caddeye çıktığına ve bu kişinin bir terör örgütü üyesi olduğuna dair sözlerini aktarmakla birlikte, elinde sapanla demir bilye attığı sözlerine ve babasının da mezarına demir bilye atmasının ne anlama geldiği şeklinde sorusuna değinmeye gerek görmedi.

Spiegel dergisindeki haber yorumda Berkin Elvan için ülkenin her yerinde onbinlerce kişinin yas yürüyüşleri yaptığı öne sürüldü ve bu kişilerin Erdoğan tarafından ülke ekonomisine ve barışına zarar vermek isteyen 'Türkiye düşmanları' ilan edildiği kaydedildi.

Ayrıca Akparti taraftarlarının aylardan beri, yüzü şalla örtülü kişinin Berkin olduğu iddia edilerek aleyhine internette resimler yayınlayıp, bu kişinin şiddet yanlısı bir eylemci olduğu yönünde propaganda yapıldığı belirtildi.

Spiegel muhabiri haber yorumunda Berkin'in cenazesinden sonra 22 yaşındaki Burak Can'ın öldürülmesi olayına da değinerek, aşırı solcu örgütün cinayeti üstlendiğini duymamış olsa gerek, Erdoğan taraftarlarının Can'ın öldürülmesinden aşırı solcu DHKP-C'yi sorumlu tuttuklarını bildirdi.

Güncelleme Tarihi: 15 Mart 2014, 14:04
banner53
YORUM EKLE

banner39