banner39

Steinmeier: Irkçı saldırıların sorumlusu ırkçı partiler

Alman Dışişleri Bakanı Steinmeier, ülkede mülteci yurtlarına yapılan saldırıların manevi sorumlularının ırkçı ve populist partiler olduğunu söyledi.

Avrupa 26.12.2015, 11:49 26.12.2015, 11:50
Steinmeier: Irkçı saldırıların sorumlusu ırkçı partiler

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Alman Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, mülteci yurtlarına yapılan saldırıların asıl sorumlularının ırkçı ve populist partiler olduğunu söyledi. Steinmeier, ırkçı şiddetin artmasının, mülteci konusunu kullanarak oy toplamaya çalışmanın ne kadar tehlikeli olduğunu gösterdiğini belirtti.

Irkçı şiddetin artmasının aynı zamanda 'düşünsel kundaklama'nın bir sonucu olduğunu belirten Steinmeier, bu tutuma karşı tüm imkanlarla mücadele edilmesi gerektiğini savundu. Steinmeier, internetteki sosyal ağlarda yayınlanan kin ve nefret mesajlarına karşı da kararlı bir şekilde gerekenin yapılmasının, ırkçı tehlikeye karşı verilecek önemli bir cevap olduğunu söyledi.

Steinmeier, 'Funke Medya Grubu' gazelerine verdiği ortak demeçte, hangi partileri kastettiğini somut olarak belirtmedi. Ancak Almanya'da NPD ve AfD'nin, Steinmeier'in sözünü ettiği ideolojik çizgiyi takip ettiği herkes tarafından biliniyor.

Alman Dışişleri Bakanı Steinmeier, sınır korumalarının daha etkili yapılması için de uyarıda bulundu. AB Komisyonu tarafından özel bir sınır koruma dairesinin kurulması ve Türkiye ile mülteci akınının durdurulması için anlaşmalar yapılmasının, bu konudaki önemli yapı taşlarını oluşturduğunu belirtti.

Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?