banner39

Steinmeier: Terörizm kanseri kimseyi ayırt etmiyor

Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, "Terörizm kanseri, kimseyi ayırt etmiyor. Bu barbar saldırılar ve alçakça cinayetler, bütün AGİT üyesi ve diğer devletlere tehdit oluşturuyor" dedi.

Avrupa 14.01.2016, 21:57 16.01.2016, 13:13
Steinmeier: Terörizm kanseri kimseyi ayırt etmiyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Avusturya'nın başkenti Viyana'ya gelen Steinmeier, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Daimi Konsey Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, Türkiye'ye taziye dileklerini bildiren ve İstanbul'daki terör saldırısını bir kez daha kınayan ve zor bir zamandan geçtiklerini belirterek, "Terörizm kanseri, kimseyi ayırt etmiyor. Bu barbar saldırılar ve alçakça cinayetler, bütün AGİT üyesi ve diğer devletlere tehdit oluşturuyor" dedi.

Bütün AGİT üyesi ülkelerin cinayet ve şiddet ile korkutulmasına izin vermeyeceklerini kaydeden Steinmeier, "Bizler, terörle mücadelenin her seviyesinde birlikte çalışarak çözümlerimizi artıracağız" diye konuştu.

Steinmeier, Almanya'nın en öncelikli politikasının üye ülkeler arasında güveni yeniden inşa etmek ve Ukrayna ve çevresindeki çatışmalara kalıcı siyasi çözüme ulaşmak için çabaları artırmak olacağını söyledi. Almanya'nın türbülans döneminde yeni bir rol üstlendiğini belirten Steinmeier, Avrupa'nın soğuk savaş döneminden buyana en ciddi krizlerle karşı karşıya olduğunu kaydetti.

Çatışmaları çözmek için diyaloğu yeniden başlatacaklarını vurgulayan Steinmeier, AGİT'in ilke ve yükümlülüklerini çiğneyenlere izin vermeyeceklerini belirterek, "Gücümüzü, Avrupa'da kaybolan güveni inşa etmek için kullanmak zorundayız" ifadelerini kullandı.

Ukrayna'daki krizi çözmek için Minsk sürecinin devam etmesini destekleyeceklerinin altını çizen Steinmeier, bütün tarafların yükümlülüklerine uymaları halinde krizin çözülebileceğini söyledi.

Steinmeier, AGİT'in yıllardır devam eden Transdinyester ve Karabağ sorunlarıyla da ilgilendiğini hatırlatarak, çatışmanın taraflarıyla yoğun diyalogları sürdüreceklerini ifade etti.

 

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?