banner39

STK'lar Deutsche Bank'ı köşeye sıkıştırıyor

'Foodwatch' ya da 'Facing Finance' gibi sivil toplum kuruluşları Almanya'nın dev bankası Deutsche Bank'ı nükleer silahlara yatırım yapmak ve spekülasyonlarla gıda fiyatlarını tırmandırmakla suçluyor, hissedar kampanyası ile bu tür yatırımları engellemek istiyor.

Avrupa 03.04.2012, 13:20 03.04.2012, 17:52
STK'lar Deutsche Bank'ı köşeye sıkıştırıyor

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

'Non Governmental Organization' (NGO) adı verilen resmi olmayan 5 kurum, Almanya'nın dev bankası Deutsche Bank'ı, hissedarlarının ve yönetim kurulunun biraraya geldiği büyük kurultayında sıkıştırmak istiyor. Yatırım piyasalarını takip eden 'Facing Finance' ile gıda sektörünü takip eden 'Foodwatch' gibi dernekler Deutsche Bank'ın silah sektörüne, özellikle nükleer silahlara ve hammadde spekülasyonlarına yatırım yaptığını ortaya koydular.

Dernekler birliği, büyük toplantının yapılacağı 31 Mayıs'tan en az 4 hafta önce Deutsche Bank'ta bir hesap açıp en az bir hisse senedi satın alma çağrısı yaptı. Yeni hisse sahipleri banka tarafından kurultaya davet edilmek zorunda. Yeni hisse sahipleri kendileri toplantıya katılmak istemiyorlarsa davetiyelerini birlik aktivistlerine verebiliyorlar. Dernekler birliği, geçen ay 'Bu ülkenin başka bankalara ihtiyacı var' sloganıyla, finans kurumlarının ahlaksız ticari faaliyetlerine karşı mücadele başlatmıştı.

Kampanyayı koordine eden Matthias Dufner, Deutsche Bank'ın hissedarlarına karşı yaptığı yatırımları somut olarak ortaya koymak mecburiyetinde olduğunu, yönetim kurulunun hesap vermekten kaçamayacağını söyledi. Dufner, bankanın bu gayri ahlaki yatırımlarını eleştiren çok sayıda aktivistle yönetim kurulu üzerinde büyük bir baskı oluşturmayı umduklarını belirtti.

13 NÜKLEER SİLAH ÜRETİCİSİNE YATIRIM

Nükleer silahlara karşı mücadele veren Uluslar arası kampanya kurumu Ican'ın verdiği bilgiye göre Deutsche Bank, 13 nükleer silah üreten şirketin hisse senetlerine ve tahvillerine sahip bulunuyor ve bu silah şirketlerine kredi veriyor. Ayrıca araştırma enstitüsü Profundo'nun yaptığı incelemelerde, Deutsche Bank'ın şu sıralarda 1,6 milyar Avro 'halı' ya da 'misket' bombaları ve mermileri adı verilen, atılınca hemen patlamayıp büyük bir alana küçük parçalar halinde dağılan ve insanlar dokunduğunda patlayan türden silahlara da yüzde 90'lık bir payla katıldığı tesbit edildi.

'Eleştiren Hissedarlar Birliği'nin verdiği bilgiye göre Deutsche Bank 2010 yılı sonunda 45 fonla 5 milyar Dolar tarım hammaddesine ve 3,6 milyar Dolar da petrole yatırım yaptı. Dünya Bankası uzmanları, Deutsche Bank'ın bazı fonlarının 2007'de ortaya çıkan gıda krizinden sorumlu olduğunu belirtti.

Deutsche Bank nükleer sanayiini de finanse ediyor. İnsan Hakları Kuruluşu 'urgewald', 2000 ile 2009 yılları arasında Deutsche Bank'ın nükleer sanayii şirketlerine 7,8 milyar Avro yatırım yaptığını ortaya çıkardı. Merkel hükümetinin 2010'da nükleer enerjiden vazgeçme kararı çıktığında, Deutsche Bank nükleer santrallere tanınan sürenin uzatılmasını talep etmişti.

banner53
Yorumlar (0)
10
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü