Stockholm'de camiye 'haçlı saldırı'

İsveç'in başkenti Stockholm'de bir caminin duvarına gamalı haç çizildi, şehirde yaşayan Müslüman'ların sıklıkla tehditlerle karşılaştıkları ifade ediliyor

Stockholm'de camiye 'haçlı saldırı'

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

İsveç'in başkenti Stockholm'deki en eski ve en büyük camilerden olan Södermalm Medborgarplatsen'deki caminin giriş kapılarına gamalı haç figürleri çizildi.

İsveç İslam Birliği Başkanı Ömer Mustafa, cami kapısına çizilen gamalı haç fotoğraflarını Twitter hesabından paylaştı. Ömer Mustafa, paylaştığı fotoğrafların altına, "Yeni yıl Stockholm camisinin kapılarına karalanan gamalı haç resimleriyle başladı" notunu düştü.

Mustafa, olayla ilgili yaptığı açıklamada da "Gerçekten çok üzüntü verici bir olay. Çok yazık. Bu saldırı ilk değil. Daha önce de bu tür nefret ifadeleri içeren girişimler oldu ve tehdit içeren mektuplar aldık. Birçok kişi bu tehditler karşısında sessiz kalmayı tercih ediyor. Sessiz kaldıkça da bu tür tehditler artıyor" dedi.

Stockholm emniyeti, fotoğrafların gerçek olduğunu açıkladı ve olayla ilgili inceleme başlatıldığını bildirdi.

Aynı camiye daha önce de benzer saldırılar gerçekleştirilmişti. İsveç'te diğer camilere de zaman zaman bu tür saldırılar yapılıyor.

Sotckholm'de Diyanet İşleri Başkanlığı'nın katkılarıyla tamamlanan ve bir yıldan bu yana minaresinden cuma günleri açıktan ezan okunan Fittja Ulu Camii'nin giriş kapısının camları da domuz ayaklarıyla kırılmıştı.

Son yıllarda İsveç'te yaşayan Müslümanlara karşı yapılan saldırılarda artış olduğu biliniyor.

Güncelleme Tarihi: 02 Ocak 2014, 13:13
banner53
YORUM EKLE

banner39