banner39

Sultanahmet'teki saldırı Almanya'da protesto edildi

İstanbul Sultanahmet’teki terör saldırısı, Almanya'da protesto edilerek saldırıda hayatını kaybedenlerin anısına mum yakıldı.

Avrupa 13.01.2016, 22:02 14.01.2016, 06:35
Sultanahmet'teki saldırı Almanya'da protesto edildi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İstanbul Sultanahmet’teki terör saldırısı, Almanya'nın Frankfurt kentinde protesto edildi.

Fritz Bauer Enstitüsü Pedagoji Merkezi Uzmanı Dr. Türkan Kanbıçak ve Hessen Eyalet Parlamentosu'ndan Sosyal Demokrat Parti (SPD) Milletvekili Turgut Yüksel tarafından düzenlenen protesto eylemi, kent merkezindeki Paulsplatz Meydanı'nda gerçekleştirildi. 

Türk ve Alman vatandaşlarından oluşan yaklaşık 50 kişilik grup, terör saldırısında hayatı kaybedenlerin anısına saygı duruşunda bulundu. Protesto eyleminde, üzerinde “Kurbanların anısına” ve “Yeter” yazılı pankart açıldı ve saldırıda hayatını kaybedenlerin anısına mum yakıldı.

SİVİL TOPLUM KURULUŞLARINDAN KINAMA

Almanya’nın başkenti Berlin’de faaliyet gösteren Türk sivil toplum kuruluşları, Türkiye’nin Berlin Büyükelçiliği önünde toplanarak Sultanahmet’te dün gerçekleştirilen terör saldırısını kınadı.

Burada okunan basın açıklamasında, Türkiye'de yaşayan insanlarla ve saldırıda hayatını kaybedenlerin yakınlarıyla dayanışma içinde olunduğu belirtildi.

Söz konusu saldırının Türkiye'ye karşı düşmanca yapıldığına işaret edilen açıklamada, “Türk, Alman, Müslüman ve insan olarak kalleşçe yapılan İstanbul’daki bu terör saldırısını kınıyoruz” ifadesi kullanıldı.

'TERÖRÜN DİNİ VE MİLLETİ YOKTUR'

Terörle mücadelede Türkiye'ye desteğin vurgulandığı açıklamaya şöyle devam edildi:

“Bu hain ve kalleş saldırı da gösteriyor ki terörün dini ve milleti yoktur. Bu gibi hain saldırıda hedef her zaman insanlık ve toplumun düzeni olmuştur. Bütün dünya teröre aynı tepkiyi vermelidir. Benim ülkemde olunca başka, senin ülkende olursa başka davranışını göstermek, ahlak teamüllerine ve insanlığa aykırıdır.”

 

 

Yorumlar (0)
30
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?