Suriye kararı İngiltere'de kabineyi sarstı

İngiliz Parlamentosu'ndaki Suriye oylamasına bazı bakan ve bakan yardımcılarının katılmaması, İngiltere Başbakanı Cameron'ı kızdırdı. Cameron'ın bazı isimlerde değişikliğe gidebileceği yorumları yapılıyor

Suriye kararı İngiltere'de kabineyi sarstı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İngiltere Parlamentosu'nda, Suriye'ye olası askeri müdahaleye ilişkin hükümetin prensip önergesinin oylamasına bazı bakanların ve bakan yardımcılarının katılmaması, İngiltere Başbakanı David Cameron'ı kızdırdı.

Daily Telegraph gazetesinin bugün manşetine taşıdığı habere göre, Muhafazakar Partili Uluslararası Kalkınma Bakan Yardımcısı Alan Duncan ve Hazine Bakan Yardımcısı David Gauke ile Liberal Demokrat Partili Emekli Maaşlarından Sorumlu Bakan Yardımcısı Steve Webb, tatilde oldukları için oylamaya katılamadı.

Bu durumun koalisyon hükümetinin büyük ortağı Muhafazakar Parti'nin lideri ve Başbakan Cameron'ı çok kızdırdığını ve Cameron'ın bazı isimlerde değişikliklere gidebileceğini yazan gazete, Uluslararası Kalkınma Bakanı Justine Greening ve Dışişleri Bakan Yardımcılarından Mark Simmonds'un da başka bir toplantıda oldukları için oylamanın başladığını fark etmediklerini ve oy veremediklerini bildirdi.

Oylamaya ayrıca, Muhafazakar Partili kabine bakanı Kenneth Clarke'ın da "ailevi sebeplerden" katılamadığı kaydedildi. Gazete, koalisyonun küçük ortağı Liberal Demokrat Parti'den bazı milletvekilleri ve Başbakanlık danışmanının da aralarında bulunduğu yaklaşık 10 kişinin önceki akşam yapılan oylamada yer almadıklarını yazdı.

İngiliz Parlamentosu'nun alt kanadı Avam Kamarası önceki akşam, "Suriye'ye askeri müdahaleyi de kapsayabilecek güçlü bir insani tepkinin verilmesi gerektiği" yönündeki hükümetin prensip önergesini, 272'ye karşı 285 oyla reddetmişti. Hükümetin verdiği önergenin 13 oy farkla reddedilmesi, Cameron için "büyük bir yenilgi" olarak değerlendirilmişti.

İngiltere Başbakanı Cameron dün, Suriye'deki kimyasal silah saldırısına güçlü tepki verilmesi gerektiğini savunmaya devam edeceğini ancak ülkesinin Suriye'ye olası askeri müdahaleye katılımının söz konusu olmayacağını söylemişti.

ABD'nin İngiliz parlamentosunun aldığı kararı anlayacağını ifade eden Cameron, dün akşam ABD Başkanı Barack Obama ile telefon görüşmesi yapmıştı. Görüşmede, Obama'nın Cameron'ın yaklaşımına saygı gösterdiğini ve ABD'nin tepkisi konusunda henüz bir karar almadığını söylediği açıklanmıştı.

Güncelleme Tarihi: 31 Ağustos 2013, 16:31
banner53
YORUM EKLE

banner39