Suriye uçaklarına Avrupa yasağı

AB Esad'a baskıyı konuşmak için toplandı, Suriye'nin milli havayolu şirketinin Avrupa'ya uçmasınının yasaklanacağı açıklandı

Suriye uçaklarına Avrupa yasağı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

AB dışişleri bakanları, Suriyeli mültecilerine insani yardımların ve Esad rejimine baskının artırılmasını görüşmek üzere Brüksel'de bir araya geldi. AB bakanlarının, Suriye'ye silah taşıdığından şüphelenilen gemilerin daha sıkı kontrol edilmesi kararını alması bekleniyor.

Görüşmen öncesinde basın mensuplarının sorularını cevaplayan Rum Dışişleri Bakanı Erato Kozaku-Markulli, Arap Birliği'nin Suriye ile ilgili kararlarına başından beri destek verdiklerini hatırlattı. Rum bakan, Suriye'de istenen değişimin görülmesi için Esad rejimine baskıların artırılması gerektiğini söyledi.

İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt, Suriye meselesinde insani boyutun göz ardı edilmemesini istedi ve şu anda çok sayıda insanın mağdur durumda olduğunu dile getirdi. Bildt, "Rejim çökecek. Bu yüzden dikkatlerimizi sonrası için yoğunlaştırmalıyız." diye konuştu.

AB Dış Politika Yüksel Temsilcisi Catherine Ashton ise Suriyeli muhalif gruplara geçiş süreci için bir platform oluşturma amacıyla daha yakın çalışmaları çağrısı yaptı. Ashton, Suriye'de şiddetin durması için herkesin aynı mesajı kararlılıkla vermesini istedi.

Lüksemburg Dışişleri Bakan Jean Asselborn, Suriye'nin milli havayolu şirketinin Avrupa'ya uçmasını yasaklayacaklarını dile getirdi.

İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague, komşu ülkelere sığınan Suriyelilere yardımların artırılması, Suriye muhalefetinin ise Esad sonrası için hazırlıklarına destek vermeleri gerektiğini dile getirdi.

Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius da AB'nin Esed rejimine yönelik yaptırımlarla Suriye halkına yardımları artırması gerektiğini kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 23 Temmuz 2012, 16:10
banner53
YORUM EKLE

banner39