Suriye'de 20 Alman vatandaşı Müslüman hayatını kaybetti

Alman iç istihbaratı Federal Anayasayı Koruma Teşkilatı Başkanı, Almanya'dan Suriye'ye savaşmak için giden Alman vatandaşlarından 20'sinin hayatını kaybettiğini, Almanya'dan kadınların da gittiğini bildirdi.

Suriye'de 20 Alman vatandaşı Müslüman hayatını kaybetti

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Federal Anayasayı Koruma Teşkilatı Başkanı Hans-Georg Maassen, basına bir demeç vererek Suriye'deki radikal İslamcı grupların Almanya'dan gidenleri savaşa kızıştırdıklarını, şimdiye kadar bölgede savaşarak hayatını kaybeden Alman vatandaşı sayısının 20'yi bulduğunu söyledi.

'Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung' (FAZ) isimli gazeteye konuşan Maassen, Almanya'dan giden bu kişilerin savaş eğitimi almadan hazırlıksız bir şekilde sıcak çatışmaya sokulduklarını, bu yüzden hayatını kaybedenlerin sayısının bu kadar yüksek olduğunu belirtti.

FAZ'ın haberine göre Almanya'dan Suriye'deki savaşa destek vermek için erkeklerin yanısıra bayanlar da gidiyor. Gazetenin Eyalet Kriminel Dairesi memuru Alexander Stalder'den aldığı bilgiye göre, Konstanz şehrinden 15 yaşındaki bir Müslüman kız, Suriye'ye giderek kamplarda silah kullanmayı öğrenmiş. Bu kişinin Almanya'dan Suriye'ye giden ilk bayan olduğu bildirildi.

Alman istihbaratı, Almanya'dan giderek Suriye'de Esad rejimine karşı savaşa katılanların sayısının yaklaşık 300 kadar olduğunu bildirmişti. Federal Anayasayı Koruma Başkanı Maassen, Almanya'dan Suriye'ye giden bu kişilerin daha sonra geri döndüklerinde terör eylemleri yapabileceklerini düşünüyor. Bu yüzden Suriye'den geri dönen yaklaşık 12 Müslümanın yakından takip edildiğini söyledi.

Alman güvenlik yetkilileri bu kişilerin Almanya'da herhangi bir terör eylemi yapacaklarına dair somut hiçbir planın bulunmadığını, şimdiye kadar Suriye'den geri dönenlerin sayısının 30'u bulduğunu bildirdi.

Güncelleme Tarihi: 10 Mart 2014, 11:43
banner53
YORUM EKLE

banner39