banner15

Suriye'de Almanyalı Müslümanlar tugayı kuruldu iddiası

Almanya'dan Suriye'ye giden Müslümanların ayrı bir savaş birliği kurdukları öne sürüldü.

Suriye'de Almanyalı Müslümanlar tugayı kuruldu iddiası

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Suriye'ye savaşmak üzere Almanya'dan giden ve Selefi Müslümanlar olarak adlandırılan 320 kişiden bazılarının ayrı bir tugay kurdukları bildirildi. Alman Federal Başsavcılığının yaptığı araştırma sonuçlarına göre, 'Milleti İbrahim'in Alman Tugayı' adı verilen birliğin komutanı Denis Cuspert isimli bir Alman Müslüman. Cuspert, diğer ismi Ebu Talha el-Almani daha önce Berlin'de 'Gansta Rapper Deso Dogg' namıyla rap müzik yapıyordu. Alman basınında daha önce çıkan haberlerde bu kişinin Suriye'deki çatışmalarda hayatını kaybettiği bildirilmiş, ancak Cuspert bir video mesajı yayınlayarak ölmediğini duyurmuştu.

Cuspert'in grubunda bulunan Müslümanların çoğunluğu Rheinland bölgesi ile Frankfurt am Main ve Solingen şehirlerinden geliyor. Bu gruptan bir kişinin eşinin Mart ayından bu yana, IŞİD için bağış topladığı gerekçesiyle Bonn'da gözaltında tutulduğu bildirildi.

Suriye'de oluşturulan Alman tugayına adını veren 'Millatu Ibrahim' derneği Almanya'nın Solingen şehrinde Federal İçişleri Bakanlığı tarafından yasaklanmıştı. Bu dernek mensuplarının Suriye'deki savaşa katılmaları için Almanya'da gençlere yönelik yoğun propaganda çalışmaları yaptığı belirtildi.

İngiltere'nin başkenti Londra'daki ünlü araştırma kurumu 'King College' tarafından verilen bilgiye göre, geçen yıl Aralık ayında Suriye'de savaşan yabancı sayısı 11 bin olarak belirlenmişti. Bunlardan üçte ikisi Avrupa'dan olmak üzere, 3 bini batılı ülkelerden Suriye'ye gitti. Almanya'dan gidenlerden 320'sinin IŞİD'e katıldığı tahmin ediliyor.

ALMANYA'DA MÜSLÜMANLARIN KİMLİKLERİNE EL KOYMA PLANI

Alman federal ve eyalet içişleri bakanları, Almanya'dan Suriye'ye giderek savaşmak isteyen Müslümanlara karşı müşterek engelleme tedbirleri alma kararı vermişlerdi. Federal İçişleri Bakanı Thomas de Maizere, geçen hafta yaptığı bir açıklamada ortak projenin bir parçası olarak, terör zannı bulunan Müslümanların ülke içinde ve dışında rahatça hareket etmelerini engellemek için kimliklerinin ellerinden alınabileceğini bildirdi. Selefi Müslümanlar olarak adlandırılan gruplar arasındaki inceleme ve takibatlar da artırılacak.

Alman içişleri bakanları tarafından görevlendirilen bir çalışma grubu, ülke genelinde Müslümanları takip edebilmek için bir ağ oluşturacaklar. İçişleri Bakanları Konferansı Başkanı ve aynı zamanda Kuzey Ren-Westfalya NRW İçişleri Bakanı Ralf Jaeger, geçen hafta aldıkları kararlardan sonra yaptığı açıklamada Almanya'dan Suriye'ye savaşmaya giden Müslümanların endişelere neden olduklarını ve geri dönenlerin burada büyük bir güvenlik riski oluşturduklarını öne sürdü.

Güncelleme Tarihi: 16 Haziran 2014, 11:01
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48