banner15

'Suriye'de barış için AB'den Esad'a para' iddiası

The Times gazetesi AB'nin Suriye'deki barış anlaşması için Esad rejimine para teklif edildiğini iddia etti

'Suriye'de barış için AB'den Esad'a para' iddiası

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

The Times gazetesinde Richard Spencer adı ile yayınlanan makalede Avrupa Birliği'nin Suriye'deki iç savaş sonuçlarını kendi lehine çevirebilmek için Esad rejimine para teklif ettiği bildirildi.

Makalede, "Halep’te çatışmalar sona yaklaşırken AB’nin Esad’ın istifasını talebi de suya düşmüş durumda. ABD ise Suriye müzakerelerinde arka planda kalmaya başladı. İki hafta önce muhalefet liderleriyle yapılan bir toplantıda AB dış politika sorumlusu Federica Mogherini tüm taraflar için maddi yardım ve yatırımdan söz ediyordu” denildi.

AB'nin bu teklifinin Suriye’de siyasi çözüm öngören BM kararlarıyla da örtüştüğü bildirildi. Suriye muhalefeti bunun, Esad’ın gitmesi anlamına geldiğini belirtmişti ve Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere ve Fransa gelişen olaylar içinde bu tutumu destekliyordu. Ancak bu siyasi çözümün şimdilik belirsiz bir zamana ertelenmesi söz konusu.

AB’nin bu önerilerinde Suriye’de iktidarın yerel yönetimlere bırakılması öngörülüyor. Bu ise muhaliflerin yerel güvenlik organlarına entegre olması anlamına geliyor. Ülkede merkezi hükümet şu an değişmeyecek ancak zamanla daha demokratik bir denetim altına alınması bekleniyor. Bu öneride Esad'ın geleceği şimdilik konuşulmuyor.

Makalede, "Suriye muhalefetindeki bir kaynağa göre, Mogherini AB’nin çatışmaları sonlandırma planını sunmak istiyor. Bu plan geçiş sürecini içeriyor, ancak onun detayları şu an belirsiz. Tüm taraflar bu planı kabul ederlerse AB onun gerçekleşmesi için büyük para yatırımı yapabilir” yorumu yapıldı.

Makalede Avrupalı diplomatların bu planı kendi aralarında onayladıkları belirtildi. Çünkü AB, Suriye krizinin bitirilmesini ve bu ülkeden gelen mültecilerin geri gönderilmesini istiyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Aralık 2016, 12:53
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48