banner39

Suriye'de okullar 'dokunulmaz' olsun

UNICEF Suriye’deki çocukların durumunun giderek kötüleştiğini bildirerek sağlık ve eğitim gibi kritik alanlardaki hizmetlerin özel koruma gerektirdiğini açıkladı

Avrupa 25.09.2013, 17:34 25.09.2013, 17:38
Suriye'de okullar 'dokunulmaz' olsun

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

UNICEF gerek Suriye hükümetinin gerekse muhalefetteki grupların insani yardımların ihtiyaç duyulan yerlere engelsiz ulaştırılması için açık taahhüde bulunması gerektiğini bildirdi.

UNICEF'ten yapılan açıklamada, “Okullar ve sağlık kuruluşları çatışmalarda hedef olarak gözetilmeyip kadınların ve çocukların yardım ve destek bulabilecekleri ’barış bölgeleri’ olarak tanınmalıdır.” denildi.

“Bunun sağlanabilmesinin de bir dizi pratik yolu vardır. Örneğin, insani yardım çalışanlarının hizmetlerini ve yardım malzemelerini ihtiyaç duyanlara güvenli ve serbestçe ulaştırabilmelerini sağlamak üzere çatışmalara ara vermeleri gibi.” denilen açıklamada, Suriye’de çatışmalar içinde sıkışan sivillerin durumunun giderek kötüleştiği belirtilerek binlerce çocuğun hayatını güvence altına almak üzere insani yardımlara erişim sağlamanın önemi vurgulandı.

Çatışmaların artmasının çocukların acil ihtiyaçlarını karşılayacak yardımlara ulaşamamaları anlamına geldiği uyarısında bulunan UNICEF, bu yardımlar arasında aşılar, temiz içme suyu, barınak, eğitim ve psikolojik destek de bulunduğunu bildirdi.

banner53
Yorumlar (0)
16
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?