banner39

Suriye'de savaşmak isteyenlere AB-Türkiye engeli

AB, Türkiye ile birlikte hareket ederek 5 bin Müslümanın Suriye'de Esad'a karşı savaşa katılmalarını engellemek istiyor.

Avrupa 10.06.2014, 17:49 10.06.2014, 17:49
Suriye'de savaşmak isteyenlere AB-Türkiye engeli

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

AB, Avrupa'dan Suriye'ye giderek Esad'a karşı muhaliflerin safında savaşmak isteyen kişilerden oluşan bir liste hazırladı ve bu listedeki 5 bin kişinin Suriye'ye girmesini engellemek istiyor. Bunun için Türkiye ile ortak çalışma yaptığı bildirildi.

'Fincancial Times' tarafından verilen habere göre Avrupa ülkeleri istihbarat örgütleri, sözkonusu kişilerin, Suriye'de El-Kaide gibi aşırı gruplara katılmasından korkuyor. Listedeki kişilerin çoğu Avrupa'dan Türkiye'ye geçtiği için, bu kişilerin Suriye'ye girişini engellemek üzere listenin Türkiye'ye verildiği belirtildi.

AB içişleri bakanları, Belçika'da bir Yahudi müzesine yapılan silahlı saldırıdan sonra harekete geçerek, Avrupa'dan Suriye'ye gitmek isteyen İslamcılara kaşrı ortak mücadele etme kararı almışlardı. Belçika'daki müzeye saldıran kişinin Suriye'de geçen yıl savaşarak geri dönen bir Fransız vatandaşı olduğu bildirilmişti.

Avrupa'dan ve ABD'den giderek halen Suriye'de savaşan Müslümanların sayısı 2 ile 3 bin arasında tahmin ediliyor. Avrupa ve ABD istihbarat örgütleri bu kişilerin geri döndüklerinde terör saldırıları yapacaklarını iddia ediyorlar.

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?