banner39

Suriyeli sığınmacılar için gözler Berlin Konferansı'nda

Üzerinde müzakerelerin devam ettiği deklarasyonda, Suriye’ye komşu ülkelere, kabul ettikleri sığınmacılar için “uzun dönemli destek” sağlanacağı taahhüt ediliyor.

Avrupa 24.10.2014, 18:27 24.10.2014, 18:27
Suriyeli sığınmacılar için gözler Berlin Konferansı'nda

Almanya, 28 Ekim’de “Bölgede İstikrarı Desteklemek-Suriyeli Sığınmacıların Durumu” başlıklı uluslararası zirveye ev sahipliği yapacak

AA muhabirinin diplomatik kaynaklardan aldığı bilgilere göre, Suriyeli sığınmacılar için uzun dönemli yardım taahhüdü sağlamayı amaçlayan zirveye 30 ülkeden dışişleri bakanları ve insani yardımdan sorumlu devlet bakanları katılacak. Birleşmiş Milletler ve Arap Birliği’nin de aralarında bulunduğu 10 uluslararası kuruluşun yöneticileri de zirvede yer alacak.

Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier’in ev sahipliğinde Berlin’de toplanacak konferansta, Batılı ülkeler ile Suriye’ye komşu ülkeler arasında karşılıklı sorumlulukların vurgulanması, Suriyeli sığınmacılara yardım için uzun dönemli bir işbirliği zemininin oluşturulması hedefleniyor.

ORTAK DEKLERASYON MÜZAKERELERİ SÜRÜYOR

Alınan bilgilere göre, Almanya hükümeti, Berlin konferansına katılacak ülkelerin ortak bir deklarasyon imzalamasını amaçlıyor.

Üzerinde görüşmelerin devam ettiği taslak metinde, konferansa katılan devletlerin Suriye’ye komşu ülkelere, kabul ettikleri sığınmacılar için “uzun dönemli destek” sağlayacağı taahhüt ediliyor.

Komşu ülkelerden ise sığınmacılara kapılarını açık tutmaya devam etmeleri, sığınmacıların statüsünü güçlendirmeleri, onlara gelecek perspektifi sunmaları, özellikle gençlerin eğitim imkanlarının güçlendirilmesi isteniyor ve bu konularda yardım sözü veriliyor.

LÜBNAN VE ÜRDÜN KONUSUNDA KAYGILAR

Alman diplomatik kaynaklar, Türkiye’nin Suriyeli sığınmacılara sağladığı destekten övgüyle söz ederken, komşu ülkeler Lübnan ve Ürdün’ün ekonomik güçlerini ve nüfus yapılarını zorlayan çok büyük göç akınıyla karşı karşıya kaldıklarını, bunun istikrar ve güvenlik konularında da kaygıları beraberinde getirdiğini, uluslararası toplumun bu ülkelerle dayanışma göstermesi gerektiğini kaydediyorlar.

Yaklaşık 5 milyon nüfusa sahip Lübnan’da Suriyeli sığınmacıların sayısının kayıtlı olmayanlarla birlikte 1,5 milyonu bulduğu, yaklaşık 8 milyon nüfusa sahip olan Ürdün’de de 1 milyon 400 bin civarında Suriyeli sığınmacının yaşadığı tahmin ediliyor.

KRİZE KISA VADEDE ÇÖZÜM ZOR

Suriye’de iç savaşın sona ermesi, siyasi bir çözümün bulunması ve sığınmacıların dönüşünün ancak orta ya da uzun bir vadede mümkün olabileceğini belirten kaynaklar, bu nedenle Suriyeli sığınmacıları kabul eden ülkelere, uluslararası toplum tarafından uzun dönemli destek sağlanmasının büyük önem taşıdığını vurguluyorlar.

Diplomatlar, Berlin’deki konferansta Suriye’ye komşu ülkelere yapılacak mali yardımların miktarından çok, yapısal işbirliği ve teknik konuların ele alınacağını, geleceğe dönük işbirliği için zemin oluşturulacağını vurguluyorlar.

Yetkililer, zirvenin öncelikli hedeflerini “sığınmacı krizinin, tüm bölge için istikrarsızlık nedeni ve güvenlik riski haline dönüşmesini engellemek” ve “Suriyeli sığınmacı gençlere ve çocuklara gelecek perspektifi sunmak, kayıp kuşak haline gelmelerini önlemek” olarak sıralıyor.

Bölge ülkelerinin uluslararası toplumun desteğine ihtiyacı olduğunu vurgulayan diplomatlar, konferans ile sığınmacı sorununa uluslararası toplumun dikkatini çekmeyi ve bölge ülkeleriyle dayanışma göstermeyi amaçladıklarını kaydediyorlar.

İRAN VE İSRAİL DAVETLİLER ARASINDA YOK

BM Güvenlik Konseyi’nin daimi üyeleri ABD, Rusya, Çin, İngiltere ve Fransa’nın yanı sıra Türkiye, İsveç, İtalya ve Kanada konferansa katılacak ülkeler arasında bulunuyor.

İran ve İsrail, konferansa davet edilen ülkeler arasında bulunmuyor.

Diplomatik kaynaklar, konferansa katılımın Suriye sığınmacı krizinden doğrudan etkilenen ülkeler ile krizin çözümü için büyük maddi yardımda bulunan ülkelerle sınırlı tutulduğunu, bu nedenle İran ya da İsrail’in toplantıda yer almayacağını kaydettiler.

Suriyeli sığınmacılar konferansına ev sahipliği yapacak olan Almanya, AB ülkeleri arasında en fazla Suriyeli sığınmacı kabul eden ülke konumunda bulunuyor.

2011 yılından bu yana yaklaşık 70 bin Suriyeliyi kabul eden Almanya’nın bölgedeki Suriyeli sığınmacılar için yaptığı insani yardımların miktarı, 632 milyon avroyu buluyor.

Kaynak: AA

 

banner53
Yorumlar (0)
21
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?