banner39

Suriye'ye Merkel de tepki gösterdi

Alman başbakan Merkel, Suriye’ye tepki göstererek, Esed rejiminin şiddet uygulamasını kınadı

Avrupa 01.08.2011, 16:30 01.08.2011, 16:30
Suriye'ye Merkel de tepki gösterdi

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Alman başbakan Angela Merkel, Suriye güvenlik güçlerinin Hama ve diğer şehirlerdeki göstericilere karşı şiddet uygulamasını eleştirerek kınadı. Bugün hükümet sözcüsü tarafından yapılan açıklamada, Merkel, Suriye’de her iki tarafı da şiddetten vazgeçerek siyasi diyalogla problemleri çözmeleri için çağrıda bulundu.

Dışişleri Bakanlığı sözcülerinden biri, Suriye’de gösterilerin engellenmesi için Beşir Esed’in engelleme yöntemlerinin yeni bir boyut kazandığını, bazılarının ‘rejim kendi halkına karşı savaş yapıyor’ sözünün anlaşılır hale geldiğini söyledi.

Suriye rejimine baskıları artırmak için AB ülkeleri yeni yaptırım kararları almak üzere uzlaştı. Alman Dışişlerinin verdiği bilgiye göre daha fazla Esed temsilcisinin Avrupa’ya girişleri yasaklanacak. Ancak Suriye’ye herhangi bir ekonomik yaptırım uygulanmayacak.

BM Güvenlik Konseyi de Suriye karşıtı bazı yaptırım kararları alma konusunda görüşmeler başlattı. Şimdiye kadar Çin ve Rusya veto haklarını kullanarak Suriye’ye karşı alınacak kararları engelliyordu.

Suriye’deki son gelişmeleri gözönüne alan BM Güvenlik Konseyi üyesi Almanya, Esed rejimine karşı kararlar alınması için Konseyi harekete geçirmeyi planlıyor. Almanya, Suriye hakkında BM Güvenlik Konseyinde kapalı görüşmeler yapılması için bugün dilekçe verdi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?