banner39

banner35

Süryani anne ve çocuğuna Türk ordusunun saldırdığı yalanına tepki

Dünya Süryaniler Birliği, sosyal medyadan, NBC'nin 10 Ekim'de terör örgütü yanlısı bir muhabiri kaynak göstererek bir Süryani anne ve çocuğunun Türk ordusunun saldırısı sonucu öldürüldüğü haberinin yalan olduğu bilgisini paylaştı

Avrupa 12.10.2019, 07:06 12.10.2019, 11:38
Süryani anne ve çocuğuna Türk ordusunun saldırdığı yalanına tepki

Merkezi Hollanda'nın Hengelo kentinde bulunan Dünya Süryaniler Birliği (WCA), sosyal medyadan, Amerikan televizyon kanalı NBC'nin 10 Ekim'de terör örgütü yanlısı bir muhabiri kaynak göstererek bir Süryani anne ve çocuğunun Türk ordusunun saldırı sonucu öldürüldüğü haberinin yalan olduğu bilgisini paylaştı. 

WCA, NBC'nin haberini de ekleyerek şu mesajı paylaştı:

"Kuzey Doğu Suriye'de bu hafta sıfır Süryani Hrıstiyanı öldürüldü. Açıklama çok yakında, fakat medyaya: Lütfen, kaynaklarınızı doğrulayın, en azından YPG olmayanları da göster, mevcut makalelerinizi düzeltin, okuyucularınızı ve halkı yanlış yönlendirmeyin ve halkımızı evde korkutmayı bırakın!" 

Türkiye'nin güney sınırında oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu yok etmek, bölgeye barış ve huzur getirmek amacı taşıyan Barış Pınarı Harekatı'nın başlamasıyla Süryaniler, terör örgütüne yakın hesaplardan paylaşılan yalan haberlere karşı uluslararası medyaya kaynaklarını doğrulama uyarısında bulundu.  

İsveç merkezli Dünya Süryani Federasyonunun tv kanalı: "YPG Nusaybin'i; ilk verilere göre Kamışlı'nın Süryani mahallesinden bombaladı. Bununla, Türklerin Süryanileri vurmasını ve dünyaya hristiyan mağdurlar üzerinden PR yapmayı amaçladı. YPG, Süryanileri kalkan olarak kullanıyor"

Süryani Kadim Vakfı'ndan Barış Pınarı Harekatına destek

Süryani Kadim Vakfı, yaptığı açıklamada, "Ülkemizin başlattığı Barış Pınarı Harekatı'nı destekliyor, bölgenin barış ve huzura kavuşmasını sağlamasını temenni ediyoruz." ifadelerini kullandı.

Suriye'deki Süryaniler YPG ile birlikte savaşmayı reddederek örgütten ayrılmıştı

Haseke'de etkili olan Süryani Askeri Meclisi 10 Ekim'de Barış Pınarı Harekatı'nın 2'nci gününde PKK/PYD'den ayrıldığını duyurmuştu.

Kaynak: Ajanslar

Yorumlar (1)
Mustafa Selim Paksoy 3 yıl önce
Güney Doğu gezisinde Süryanileri tanıdığıma çok memnunum. Mert olduklarını yine kanıtladılar. Güneş balçıkla sıvanmaz derler, ABD medyası yalan haber yaparak amerikan kamuoyunu kandırdığının kanıtı.
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?