Suud, Almanya'dan daha çok tank istiyor

Suudi Arabistan'dan gelen yeni bir tank talebi Almanya'da silah ihracatı tartışmasını yeninden kızıştırdı. Suudlar 'Leopard 2'den sonra şimdi de hem çölde hem şehirde güvenlik birlikleri sevkiyatı yapabilen lastik tekerlekli 'boxer' model zırhlı araçlardan almak istiyorlar.

Avrupa 03.12.2012, 11:29 03.12.2012, 11:29
Suud, Almanya'dan daha çok tank istiyor

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Suudi Arabistan'dan Almanya'nın dev silah şirketleri Rheinmetall ve Kraus-Maffei Wegmann (KMW)'yi sevindirecek yeni bir taleb daha geldi. Medyada verilen haberlere göre Suud, askeri birliklerin sevkiyatında kullanılan 'boxer' model lastik tekerlekli zırhlı araçlardan çok sayıda satın almak istiyor.

Haftalık 'Spiegel' dergisinin verdiği bilgiye göre Suudi Arabistan'ın talebi geçen hafta Pazartesi günü yapılan hükümet komisyonunun gizli toplantısında görüşüldü. Federal Başbakan Angela Merkel'in başkanlığında toplanan komisyon Suuda tank satış kararını önümüzdeki yıla erteledi.

Boxer model zırhlı araç dünyanın en modern lastik tekerlekli tankı ve 33 ton ağırlığındaki aracın en basit versiyonu Federal Ordu tarafından Afganistan'da kullanılıyor. Dört akslı savaş aracı Rheinmetall ve KMW'nin ortak kurdukları Artec GmbH isimli şirket tarafından öretiliyor.

Suud'un talebine izin verilmesi durumunda tanesi 3,3 milyon Avrodan satılan tanklarla kısa sürede Alman şirketlerinin kasalarına milyonlarca Avro akabilir. Satışlardan sonra zırhlı araçlara ek donanım, ek siparişler, tamir-bakım ve yedek parça ticareti de Alman silah şirketlerini zengin etmeye devam edecek.

Avrupa Havacılık Şirketi EADS'in de Suudi Arabistan'a yapılacak yeni tip tank satışlarından istifade etmesi bekleniyor. Zira Suudi Arabistan, elindeki eski C-130 'Hercules' model nakliye uçakları ile boxer model ağır zırhlı araçları taşıyamayacağından yeni model nakliye uçağı A400M 'Grizzly'den almak zorunda kalacak.

SUUD'A SİLAH TARTIŞMASI YENİDEN KIZIŞTI, İSRAİL'E İZİNLER TARTIŞMASIZ ÇIKTI

Daha önce Suudi Arabistan'ın Leopard 2 model tanklardan istemesi üzerine Almanya'da insan hakları savunucuları ve siyasi çevreler tarafından yoğun tepkiler gelmişti. Özellikle insan hakları dernekleri, Suud güvenlik birimlerinin 2011 Mart ayında Bahreyn'deki gösterilerin bastırılmasına katılmasını öne sürerek, bu ülkeye silah ihracatını sert bir şekilde eleştirmişlerdi.

Yeşiller Partisi Başkanı Claudia Roth, Başbakan Merkel'i dış politikada 'çok radikal değişiklikler' yapmakla suçladı. 'Süddeutsche Zeitung' gazetesine konuşan Roth, Merkel'in kısıtlayıcı silah ihracatı politikasından silah ve askeri güce oynayan yeni bir doktrine doğru yöneldiğini söyledi. Roth, böylece Merkel'in Suudi Arabistan'ın 'militan fundamentalistleri'ne silah ihracatında olduğu gibi insan hakları ihlaline ortak olduğunu öne sürdü.

Suudi Arabistan, Almanya'dan silah alan ülkeler arasında 12. sırada yeralıyor. Spiegel'de verilen haberde Suudların istediği yeni model 'boxer' tankların şehirlerde göstericilere karşı da kullanılmaya uygun olduğu belirtildi.

Aynı haberde İsrail'e gönderilmesine izin verilen silahlara da dikkat çekildi. Federal Koalisyon hükümeti komisyonu, İsrail'e omuzdan atılan tanksavarlar için sığınakları da delebilen mermilerin satışını kısa bir sürede onayladı. Bu mermilerin İsrail tarafından Gazze'deki binaları tahrip etmek için kullanabileceği bildirildi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?